Logo Polskiego Radia
IAR
Agnieszka Kamińska 18.02.2013

Budżet UE będzie zablokowany? Europarlament grozi

Zgoda europarlamenu jest konieczna, by budżet wszedł w życie, a tymczasem deputowani grożą wetem.
Parlament EuropejskiParlament EuropejskiEuropean Parliament Audiovisual Unit

W Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat unijnego budżetu, który półtora tygodnia temu zatwierdzili przywódcy Wspólnoty. Ustalili wtedy wydatki w latach 2014-2020 na poziomie 960 miliardów euro.
Na dyskusję do Parlamentu przyjdą przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso i szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.
To będzie zapewne trudne spotkanie liderów dwóch unijnych instytucji z deputowanymi. Zaraz po zakończeniu szczytu szefowie czterech największych grup politycznych w europarlamencie - chadecy, socjaliści, liberałowie i zieloni zagrozili, że zablokują unijny budżet.
- Nie sądzę, by nastrój w Parlamencie Europejskim mógł się zmienić. To budżet w starym stylu, w dodatku z deficytem wynoszącym 52 miliardy euro - mówił niedawno przewodniczący liberałów Guy Verhofstadt.
Chodzi o różnice między zobowiązaniami, czyli pieniędzmi obiecanymi na unijne projekty, a płatnościami, czyli żywą gotówką przewidzianą na spłatę faktur z realizacji inwestycji, przysyłanych do Brukseli. Deputowani ponadto domagają się ujawnienia kryteriów przyznawania pieniędzy, a także konkretnych liczb dla poszczególnych państw.
Polska w nowym budżecie ma dostać prawie 106 miliardów euro, ale tej kwoty nie ma nigdzie zapisanej, to wyliczenia rządu. Swoje wyliczenia mają także rządy pozostałych krajów.

Dyskusja o unii bankowej

W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbędzie się też dyskusja na temat skandalu z wołowiną sprzedawaną jako konina. W posiedzeniu komisji środowiska wezmą udział przedstawiciele Komisji Europejskiej i unijnego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności.
Także w europarlamencie odbędzie się spotkanie deputowanych z szefem Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghim. Jednym z głównych tematów debaty ma być tworzona właśnie unia bankowa, czyli skoordynowany nadzór, system finansowania banków z problemami, oraz likwidacji tych upadających.

IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>