Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Aneta Hołówek 10.04.2013

Przyszłość krezusów mniej rajska

Milionerzy uciekający przed podatkami do rajów finansowych będą mieli w Europie coraz trudniejsze życie. Luksemburg jest gotów na złagodzenie tajemnicy bankowej, a banki we Francji mają spowiadać się z działalności swoich zagranicznych filii
Przyszłość krezusów mniej rajskaGlow Images/East News

Raje podatkowe zaczynają zamieniać się w piekło. Po wykryciu tysięcy tajnych kont, na których przechowywano 20 bln euro, w Europie zawrzało. W dobre kryzysu finansów publicznych, rządy nie mogą sobie pozwolić na utratę miliardów euro z niezapłaconych podatków.

Dlatego na problem rajów podatkowych nikt nie przymyka już oka. Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker poinformował dziś, że jego kraj jest gotów na złagodzenie tajemnicy bankowej, poprzez przystąpienie do automatycznej wymiany danych bankowych między krajami UE.
- Możemy bezpiecznie wprowadzić automatyczną wymianę danych bankowych 1 stycznia 2015 r. - oświadczył Juncker w luksemburskim parlamencie. - Nasz sektor finansowy nie żyje z czarnych pieniędzy ani z oszustw finansowych - dodał.
Luksemburg dotychczas kategorycznie sprzeciwiał się automatycznej wymianie informacji bankowej między urzędami skarbowymi państw Unii. Powodem zmiany stanowiska miał być rosnący nacisk ze strony innych państw unijnych w dobie kryzysu finansów publicznych.

Ostre stanowisko w kwestii rajów podatkowych wyraził dziś też prezydent Francji Francois Hollande. Ogłosił, że francuskie banki będą co roku publikowały listę swoich wszystkich filii zagranicznych i będą musiały ujawniać "naturę ich działalności".
Ma to - jak podkreślił Hollande - uniemożliwić bankom "ukrywanie transakcji realizowanych w rajach podatkowych.
Według agencji Reutera Hollande próbuje odbudować zaufanie publiczne, nadszarpnięte aferą byłego ministra ds. budżetu Jerome Cahuzaca. Został on oskarżony o posiadanie tajnego konta za granicą i uchylanie się od płacenia podatków. We Francji minister ds. budżetu odpowiada m.in. właśnie za ściganie osób uchylających się od płacenia podatków.
Francuscy ministrowie muszą do 15 kwietnia mają ujawnić swój majątek osobisty. Ich deklaracje majątkowe sprawdzi niezależna instytucja.

PAP, IAR, bk