Logo Polskiego Radia
PAP
Sylwia Mróz 12.03.2012

Polska grupa Audiofeels zwycięzcą festiwalu w USA

Poznański zespół pokonał wszystkich rywali i wygrał na nowojorskim festiwalu muzyki a cappella.
Polska grupa Audiofeels zwycięzcą festiwalu w USAźr. Facebook

Audiofeels wygrali na festiwalu "Harmony Sweepstakes A Cappella Festival". Polacy pokonali rywali, zdobywając główną nagrodę oraz nagrodę publiczności.

W imprezie, która odbyła się w sobotę w Kathryn Bache Miller Theatre na Manhattanie, ośmioosobowa grupa muzyków z Poznania pokonała konkurentów ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Sukces utorował Audiofeels drogę do finałowych występów na festiwalu w San Rafael w Kalifornii.



Poznaniacy są pierwszym polskim zespołem, który wygrał w 28-letniej historii nowojorskiej imprezy. Byli także w tegorocznej edycji imprezy jedynym zespołem z Europy. Po raz pierwszy od lat decyzja jury zapadła jednogłośnie. Najgroźniejszymi konkurentami Polaków była kanadyjska grupa z Quebecu Jazz Affair oraz The Barkers, którzy robią ostatnio furorę na portalu YouTube.

Jak opowiadali nieznani wcześniej publiczności nowojorskiej muzycy z Audiofeels, początkowo obawiali się, że ponieważ nie prezentują typowej muzyki a cappella (czyli bez akompaniamentu instrumentalnego), nie zostaną docenieni. Przeżyli jednak miłe rozczarowanie.

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Podczas konkursu artyści poznańscy porwali publiczność już od pierwszego utworu "Something in the Way" z repertuaru Nirvany. Żywiołowo został przyjęty też "Kiss from a Rose" Seala, a z jeszcze większym entuzjazmem spotkał się "Seven Nation Army" grupy The White Streeps.



Jeden z artystów Audiofeels Jarosław Weidner podkreślił, że pozostałe zespoły miały bardziej tradycyjny, konserwatywny charakter. Polacy zaprezentowali natomiast niekonwencjonalny styl.

- Poszliśmy krok dalej. Robimy coś, co się nazywa vocal play, a polega to na tym, że imitujemy naszymi głosami brzmienia instrumentów i brzmimy jak normalny zespół z gitarą, basem, perkusją, skrzypcami czy czasem trąbkami. Robimy to wyłącznie przy pomocy naszych głosów: ust, języka, aparatu mowy - tłumaczył Weidner. Jak dodał, według oceny jurorów Audiofeels prezentuje coś, co jest przyszłością muzyki a cappella.



Polscy muzycy nazywają siebie wokalną orkiestrą. Ich zespół powstał w roku 2007 roku. Początkową był częścią Chóru Akademickiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a w rok później się usamodzielnił.

sm