Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Czyżewski 15.12.2014

"Gomorra". Osobisty pamiętnik z piekła mafii

– Tylko ktoś z biografią Roberta Saviano mógł napisać taką książkę – mówiła Alina Pawłowska-Zampino, tłumaczka słynnej "Gomorry. Podróży po imperium kamorry".
Temat mafii poruszany był w książkach wielu włoskich pisarzy, a także w licznych filmachTemat mafii poruszany był w książkach wielu włoskich pisarzy, a także w licznych filmachGlobal Panorama/flickr/cc
Posłuchaj
  • "Gomorra". Osobisty pamiętnik z piekła mafii (Strefa literatury/Dwójka)
Czytaj także

Zdaniem Aliny Pawłowskiej-Zampino zakorzenienie pisarza w kulturze regionu Campanii jest gwarancją wiarygodności zawartej w niej informacji. – Roberto Saviano urodził się w małej miejscowości niedaleko Neapolu, w kolebce jednego z najpotężniejszych klanów kamorry. Poznał ten świat od podszewki. Z przyszłymi gangsterami siedział w ławce szkolnej i bawił się na podwórku – opowiadała.

Wszechobecność mafijnej przemocy najlepiej chyba wyraża fakt, że ojciec Roberta Saviano, z zawodu lekarz, uczył swojego dwunastoletniego syna strzelać z ostrej broni. – Chłopiec miewał doświadczenia podobne do opisanych później w "Gomorrze". W tym świecie ze śmiercią spotykają się już dzieci – powiedziała tłumaczka.
Dzięki zanurzeniu w lokalnej rzeczywistości autor książki miał tak łatwy wstęp do środowiska, które z natury nie dopuszcza nikogo z zewnątrz. Niezwykle istotne jest m.in. to, że pisarz świetnie znał dialekt neapolitański, który w filmie na podstawie książki musiał zostać przetłumaczony na język włoski.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Ewa Stocka-Kalinowska

Goście: Alina Pawłowska-Zampino (tłumaczka prozy Roberta Saviano), Anna Osmólska-Mętrak (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 14.12.2014

Godzina emisji: 18.00

mc/bch