Logo Polskiego Radia
Dwójka
Bartosz Chmielewski 19.01.2015

Skąd się wzięły spodki kosmiczne na Śnieżce

Jedna z legend mówi, że w najwyższym dysku obserwatorium na Śnieżce znajduje się mózg Stanisława Lema. Złośliwi nazywają ten budynek "trzema hamburgerami".
Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce. Nic dziwnego, że przywołuje skojarzenia ze statkami kosmicznymi...Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce. Nic dziwnego, że przywołuje skojarzenia ze statkami kosmicznymi...Wikipedia/Piaseq/C.C. 3.0
Posłuchaj
  • Historia obserwatorium na Śnieżce - opowiadają Filip Springer i Waldemar Wawrzyniak. Materiał przygotował Kamil Radomski (Kwadrans bez muzyki/Dwójka)
Czytaj także

Na obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce składają się trzy czarne spodki. Zaprojektowali je w latach 60. Witold Lipiński i Waldemar Wawrzyniak. Budynek oddano do użytku w 1974 roku. Jego forma do dziś wzbudza dyskusje. – Ponieważ obserwatorium powstało w czasach, kiedy ludzie podbijali kosmos, to niektórzy widzą w nim nawiązanie do żeglugi kosmicznej - opowiadał reportażysta Filip Springer.- Sam Witold Lipiński wskazuje, że główną inspiracją były kamienie sudeckie, które leżą na górze - dodawał.
W podobnym tonie wypowiada się z drugi architektów Waldemar Wawrzyniak, który w Dwójce tłumaczył, że kształt budynku był zapisany w samej przyrodzie. - Wpisywanie tam prostokątnych obiektów wydawało nam się nie do przyjęcia. Ze względu na warstwice, na to, że należało pokonywać tam mnóstwo spadków.  Należało zaprojektować coś, co pozwoli jak najszybciej i jak najskuteczniej wznieść obiekt nienaruszający możliwości obserwacji meteorologicznej.

Co ciekawe, niechętnym okiem na powstającą górską budowlę patrzyli niektórzy dygnitarze partyjni...
***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki
Przygotował:
Kamil Radomski
Goście: Filip Springer, Waldemar Wawrzyniak
Data emisji:
19.01.2015
Godzina emisji: 15.00

bch/mc