Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Mendyk 04.12.2013

Modernizm naszym antykiem

W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o książce "Modernizmy", zbiorze esejów o polskiej architekturze nowoczesnej w II Rzeczypospolitej.
Gmach Biblioteki Jagiellońskie wg projektu Wacława KrzyżanowskiegoGmach Biblioteki Jagiellońskie wg projektu Wacława KrzyżanowskiegoZygmunt Put / Wikimedia / CC
Posłuchaj
  • Modernizm naszym antykiem (Wybieram Dwójkę)
  • Jarosław Trybuś, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Stołecznego Warszawy zaprasza ma cykl konferencji "Biografia Warszawy" (Wybieram Dwójkę)
  • Aleksandra Łapkiewicz rozmawia z kuratorkami wystawy "Nowe otwarcie" w Gdańsku (Wybieram Dwójkę)
  • Magdalena Warzecha i Jan Englert zapraszają w rozmowie z Beatą Nawrocką na sobotni spektakl "Duszyczki" (Wybieram Dwójkę)
Czytaj także

- Możemy mówić o trzecim już moderniźmie. Bo po raz kolejny odwołujemy się do przełomu, który dokonał się w sztuce i architekturze lat 20. i 30 XX wieku - podkreśla Andrzej Szczerski z wydawnictwa DodoEditor. - Taki punkt odniesienia okazuje się potrzebny szczególnie Polsce. Po to, by zrozumieć przmeiany, jakie dokonały się w naszym kraju przez ostatnie 20 lat - dodaje.

Pierwszy tom szeroko zakrojonego cyklu przedstawia zjawisko modernizmu w architekturze na terenie Małopolski, jako przykłady połączenia funkcjonalności z ponadczasowym pięknem podając... kolejki na Gubałówkę oraz Kasprowy Wierch. Kolejne opracowania (w planach jest kilkakanaście), dotyczące poszczególnych województw, również będą przełamywały tendencję do koncentracji wyłącznie na administracyjnych i kulturowych centrach.

- Chcemy pokazać architekturę modernistyczną jako część naszej codzienności, tak naturalną, że aż przestajemy zauważać jej obecność i zdawać sobie sprawę z jej wartości - podkreślił Szczerski. W rozmowie poprowadzonej przez Justynę Nowicką uczestniczyła też redaktor naczelna wydawnictwa DodoEditor, Zuzanna Łazarkiewicz.

W audycji "Wybieram Dwójkę" mówiliśmy też o "Nowym otwarciu" w  Muzeum Narodowym w Gdańsku, cyklu konferencji "Biografia Warszawy" oraz o powrocie "Duszyczki" Jerzego Grzegorzewskiego na deski staołecznego Teatru Narodowego. Całość poprowadził Adam Suprynowicz.

4 grudnia (środa)