Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Mendyk 20.02.2015

Autor "Oświęcimek": otaczamy się wojną

Dlaczego Polacy urodzeni w latach 70. opowiadają o świecie pokoju językiem wojny? O tym rozmawialiśmy z autorem zbioru opowiadań "Oświęcimki".
1 września 1939 roku. Niemieckie wojska wkraczają do Polski. Od tamtej chwili minęło prawie 80 lat. Mimo to wciąż mamy skłonność do posługiwania się językiem wojny. Dlaczego? Na to pytanie próbował odpowiedzieć autor Oświęcimek1 września 1939 roku. Niemieckie wojska wkraczają do Polski. Od tamtej chwili minęło prawie 80 lat. Mimo to wciąż mamy skłonność do posługiwania się językiem wojny. Dlaczego? Na to pytanie próbował odpowiedzieć autor "Oświęcimek"Hans Sönnke/Wikimedia Commons
Posłuchaj
  • Autor "Oświęcimek": pokolenie urodzone w latach 70. opowiada o świecie pokoju językiem wojny (Wieczór autorski/Dwójka)
Czytaj także

Dużą rozpoznawalność przyniosła Wojciechowi Albińskiemu, pisana z perspektywy bezrobotnego,  książka "Jak czuć się dobrze, gdy cię wywalą". W "Oświęcimkach" natomiast przedstawił on literackie obrazy współczesnego świata (m.in. opowiadania "Ikea", "Pomidorowa", "Opener, czyli co się nosi nad morzem"), posługując się językiem wojny. Dlaczego?

- Wielu moich znajomych otacza się obrazami i wspomnieniami wojny. Myślę, że to kwestia pokoleniowa. Ja dorastałem, oglądając w telewizji ekshumację ofiar zbrodni katyńskiej. Kolejna generacja widziała już głównie reklamy jogurtów. Naszym językiem stała się powaga, a ich ironia - wyjaśniał pisarz.

W audycji mowa była także o tym, czym biblioteki różnią się od firm reklamowych i dlaczego te pierwsze wkrótce znikną.

***

Tytuł audycji: "Wieczór autorski"

Prowadziła: Katarzyna Nowak

Gość: Wojciech Albiński (prozaik)

Data emisji: 20.02.2015

Godzina emisji: 17.30

mm/bch