Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 23.05.2013

Ania Kuczyńska: inspiracje projektantki to Rossellini, Diagilew

- Ostatnia kolekcja "Stromboli" była inspirowana filmem Rosselliniego. Wcześniej robiłam kolekcję "Święto wiosny" inspirowaną pracą Diagilewa - opowiadała w Dwójce projektantka Ania Kuczyńska.
Modelka w sukience projektu Ani KuczyńskiejModelka w sukience projektu Ani Kuczyńskiejaniakuczynska.com

- Dla mnie to jest bardzo ważne, żeby każda kolekcja miała uzasadnienie. Każda kolekcja wyrasta w mojej głowie. Pierwsze pomysły powstają z inspiracji sztuką, architekturą, książkami - mówi Kuczyńska.
Projektantka na co dzień współpracuje z grafikami, z fotografami, z muzykami. - Moda musi się mocno wyrażać. To są bardzo ważne środki, które tłumaczą, co ta kolekcja niesie ze sobą - mówi Kuczyńska.
Ile sztuki w modzie, ile mody w sztuce? O modzie dyskutowaliśmy w "Rozmowach po zmroku".
Nikogo już nie dziwi, że moda trafia do muzeów. W nowojorskim Metropolian Museum pokazywano już kreacje Alexandra Mcqueena i Yves Saint Laurenta. Swoje wystawy mieli też Versace, Valentino czy najsłynniejszy dom mody – Chanel.
W ten sposób został postawiony niewidzialny znak równości między obrazami dawnych mistrzów a kunsztem współczesnych projektantów.
Norweski filozof, Lars Svendsen, uważa pytanie: Czy moda jest sztuką? – za bezsensowne i przyrównuje je do zastanawiania się, czy dzieła na wystawie to sztuka czy nie. Obie odpowiedzi są oczywiście pozytywne.
Gośćmi Marcina Pesty w audycji "Rozmowy po zmroku" byli również: Marcin Różyc - autor wydanej właśnie książki "Nowa moda polska", Monika Małkowska - krytyk sztuki i Aleksandra Jatczak - z katedry Mody ASP w Warszawie.