Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 05.06.2013

Tuwim nie wstydził się lokomotywy

"Ptasie radio", "Rzepka", "Okulary" czy właśnie "Lokomotywa". Julian Tuwim, ten klasyk polskiej literatury dziecięcej, miał do swojej twórczości dla najmłodszych bardzo poważny stosunek.
Lokomotywa w reż. Piotra Cieplaka, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hbnera w Warszawie, premiera: 27 lutego 2013."Lokomotywa" w reż. Piotra Cieplaka, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, premiera: 27 lutego 2013.Marta Ankiersztejn
Posłuchaj
  • Ewa Gruda, prof. Grzegorz Leszczyński oraz Piotr Cieplak o wierszach Juliana Tuwima dla dzieci (Notatnik Dwójki)
Czytaj także

Kiedy w 1935 roku Julian Tuwim zamieścił na łamach "Wiadomości Literackich" kilka swoich wierszy dla dzieci, był już poetą w pełni ukształtowanym. - To, że zaczął pisać dla dzieci, wydaje mi się naturalne - mówiła w "Notatniku Dwójki" Ewa Gruda, kustosz Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. - Jednak fakt wydrukowania tych wierszy w elitarnym piśmie, i to w dodatku na pierwszej stronie - to już precedens.

Według Ewy Grudy taka decyzja Tuwima świadczy o jego poważnym stosunku do tej dziedziny własnej twórczości. Co znaczące, rok później, w 1936, w "Wiadomościach" ukazała się "Lokomotywa". - Tuwim swoich wierszy dla dzieci nie traktował ani jako odskoczni, ani jako coś gorszego - podkreślała rozmówczyni Katarzyny Hagmajer-Kwiatek.

W roku poświęconym Julianowi Tuwimowi zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji o wierszach znakomitego poety pisanych dla dzieci. W audycji udział wzięli: Ewa Gruda, prof. Grzegorz Leszczyński oraz Piotr Cieplak, który w tym sezonie przygotował w Teatrze Powszechnym premierę spektaklu "Lokomotywa" opartego na tekstach Tuwima.