Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 19.06.2013

Wartościowy spotka wartościową. Singiel szuka dobrej rodziny

- To często nie jest egoizm, tylko wysoka samoocena. Singiel dużo inwestuje w siebie, rozwija się, jeździ po świecie, ma ciekawą pracę. Przez to, że widzi w sobie wartościowego człowieka, ma wysokie oczekiwania wobec drugiej osoby i wobec świata - mówiła socjolożka w Dwójce.
Wartościowy spotka wartościową. Singiel szuka dobrej rodzinyflickr/lic.cc/Library of Congress
Posłuchaj
  • Co przyniosły badania polskich singli? (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Czytaj także

Pula kandydatów automatycznie się przez ściśle określone wymagania wobec partnera zmniejsza. W badaniach socjologów single podkreślają jednak, że wybór życia w pojedynkę to sytuacja tymczasowa. Nie chcą zakładać rodziny, bo najpierw chcą sobie życie ułożyć. - Według singli to odpowiedzialne podejście do budowanie związków i zakładania rodziny - mówiła socjolożka, dr Katarzyna Lidia Kuklińska w Dwójce.
Wyniki badań społecznych pokazują, że singli jest coraz więcej. Socjologowie nie potrafią jednakże jednoznacznie zdefiniować tego zjawiska. Spory toczą się nie tylko o to, czy singlami mogą być jedynie ludzie młodzi i czy jest to wybór na całe życie. Nierozstrzygnięte pozostaje pytanie, na ile singlizm podważa instytucję rodziny oraz w jakim stopniu wynika on z indywidualistycznych tendencji współczesnej kultury i emancypacji kobiet. Są i tacy, którzy sądzą, że singlizm nie jest zjawiskiem społecznym tylko marketingowym.
- Osoby, które czują się singlami, czasem myślą z przerażeniem, że nigdy się nie wyprowadzą od rodziców, albo że zostaną nagle bez pracy z obciążeniem kredytowym. Życiu w czasach ponowoczesnych towarzyszy płynny lęk, obawa o to, co będzie za chwilę - mówiła w "Rozmowach po zmroku" dr Emilia Paprzycka.
W audycji Michała Nowaka gościliśmy socjologów: dr Katarzynę Lidię Kuklińską – autorkę książki "Polskie singielki", redaktorkę wydanej niedawno publikacji "Singlizm. Nowy styl życia w ponowoczesnym świecie" i dr Emilię Paprzycką – autorkę książki "Kobiety żyjące w pojedynkę. Między wyborem a przymusem".