Logo Polskiego Radia
Dwójka
Bartosz Chmielewski 24.06.2013

Getto zarosłe miastem

- Zaglądamy w bebechy miasta - mówił w Dwójce współtwórca projektu "Inne Miasto". Elżbieta Janicka i Wojciech Wilczyk stworzyli wizualną mapę terenu dawnego warszawskiego getta (1940–1943), utworzonego przez hitlerowskie Niemcy.
Skrzyżowanie ul. Prosta i ul. Żelazna, 08.04.2011, fotografia prezentowana na wystawie Inne Miasto w warszawskiej ZachęcieSkrzyżowanie ul. Prosta i ul. Żelazna, 08.04.2011, fotografia prezentowana na wystawie „Inne Miasto” w warszawskiej Zachęciemateriały prasowe organizatora
Posłuchaj
  • rozmowa o wystawie "Inne miasto" z Elżbietą Janicką i Wojciechem Wilczykiem (Wybieram Dwójkę/Dwójka)
Czytaj także

- Interesuje nas fotografowanie neutralne wizualnie, widok z wysokiej perspektywy, nawiązujemy do fotografii miejskiej, również do malarstwa wedutowego - tłumaczyli autorzy projektu.

Twórcy "Innego miasta" zajęli się tym co jest dzisiaj w miejscu po getcie, a czego brakuje. Porównali wygląd terenu sprzed Zagłady ze współczesnym obrazem stolicy. Ich praca nie sprowadza się tylko do dokumentowania, ale zawiera też ocenę dokonywanych zmian.
- Nasz stosunek do procesów urbanizacyjnych jest krytyczny. Nasza interpretacja agresywnej deweloperki jest jednoznacznie negatywna. Realizujemy projekt za własne pieniądze, może ludzie zmienią zdanie i nie będą zezwalać na wszystko aroganckiej władzy - przyznał gość "Wybieram Dwójkę".

Pierwsza odsłona projektu "Inne miasto" już do obejrzenia w Zachęcie do 28 lipca.

kw