Logo Polskiego Radia
Dwójka
Marta Grzymkowska 19.06.2015

"Wilhelm Tell" - opowieść o wolności w Operze Narodowej

Potężna partytura, romantyczne libretto i walka o wolność - to wszystko w wielkim dziele Rossiniego, nowej premierze Teatru Wielkiego Opery Narodowe.
Wilhelm Tell - opowieść o wolności w Operze NarodowejPAP/Rafał Guz
Posłuchaj
  • Przygotowania do premiery "Wilhelma Tella" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej (Dwójka/Spotkania po zmroku)
Czytaj także

W "Wilhelmie Tellu" sielankowe obrazki z życia szwajcarskiego ludu przeplatają się ze scenami ucisku i niedoli. Przeciwko austriackiemu najeźdźcy wybucha bunt, a bohaterem narodowym staje się myśliwy - Wilhelm Tell. Najbardziej znany wątek tej opowieści to strzał głównego bohatera z kuszy w jabłko ustawione na głowie syna.

Spektakl powstał w koprodukcji z Welsh National Opera, Houston Grand Opera oraz Grand Theatre de Geneve. Premiera obecnej inscenizacji odbyła się w Cardiff w 2014 roku. W Teatrze Wielkim Operze Narodowej tytułową partię kreuje Karoly Szemeredy.

W Dwójce o przygotowaniach do premiery opowiedzieli śpiewacy, dyrygent Andriej Jurkiewicz oraz reżyser David Pountney. Zajrzeliśmy także na scenę i zarejestrowaliśmy fragmenty prób. Z audycji można dowiedzieć się, dlaczego w warszawskiej interpretacji "Wilhelma Tella" atrybutem władzy negatywnego bohatera Gesslera jest... wózek inwalidzki.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowała: Barbara Schabowska

Data emisji: 18.06.2015

Godzina emisji: 21.30

mg/mc