Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 25.09.2015

Człowiek na granicy kultur, języków i krajów

- Coraz więcej ludzi na świecie potrafi funkcjonować dwukulturowo. Osiągnięcie i utrzymanie tego stanu nie jest łatwe, bo wymaga ciągłego treningu - mówi prof. Paweł Boski, psycholog kulturowy.
Posłuchaj
  • Prof. Paweł Boski o trudach bycia obcym (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Czytaj także

Według psychologa kultury prof. Pawła Boskiego sytuacja imigrantów w znacznej mierze zależy od kraju, do którego przybywają i panującej w nim sytuacji wewnętrznej. - Gdy byłem ekspatem, przyjmowano mnie z honorami jako specjalistę, ale gdy człowiek zostaje imigrantem to cały proces rozpoczyna od początku, nikt go nie wita i nie daje specjalnych forów - opowiada prekursor psychologii kulturowej w Polsce.

SERWIS SPECJALNY
uchodzcy 1200.jpg
Imigranci w Europie

Jednym z przedmiotów badań profesora jest akulturacja psychologiczna, czyli przyswajanie nowego języka, innego od ojczystego, wraz z jego kulturą. Jest to proces trudny, ale nie niemożliwy. - Efektem procesu akulturacji jest dwukulturowość człowieka. Jeśli potrafimy funkcjonować sprawnie w większości dziedzin życia prywatnego i publicznego w dwóch krajach, w dwóch językach i w dwóch kulturach, to wtedy jesteśmy osobą dwukulturową - mówi profesor.

W programie wyjaśniliśmy różnice pomiędzy emigrantem, imigrantem, ekspatem a uchodźcą. Czy akulturacja to synonim asymilacji - na to pytanie odpowiedź także w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Paweł Boski (Uniwersytet SWPS, psycholog kulturowy, prekursor tej dyscypliny w Polsce)

Data emisji: 23.09.2015

Godzina emisji: 21.37

sm/asz