Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 18.01.2010

Polscy archeolodzy w Libanie

Polscy naukowcy zajmują się odkrywaniem antycznego dziedzictwa na terenach dzisiejszego Libanu.
Posłuchaj
  • Polscy archeolodzy w Libanie 18-01-10
Czytaj także

Od połowy lat 70-tych Liban uwikłany był w wojnę domową i zbrojne konflikty z sąsiadami. Przez taki polityczny pryzmat zwykle postrzega się ten kraj, zapominając, że tereny dzisiejszego Libanu to skarbnica starożytnego dziedzictwa - od Fenicjan poczynając na cesarzach bizantyńskich kończąc.

Starożytną Fenicję zajmowali Asyryjczycy, Babilończycy i Persowie. Podbijał Liban Aleksander Wielki, a potem Fenicja stała się częścią Imperium Romanum. Arabowie przybyli na te tereny w VII wieku.

Tę antyczną przeszłość odkrywają m.in. polscy archeolodzy. W trudnych, politycznie niestabilnych warunkach ekipa dr. Tomasza Waliszewskiego prowadzi prace wykopaliskowe na dwóch stanowiskach. Kilka lat temu z naukową pomocą przybyli do Libanu również polscy konserwatorzy, którzy ratują średniowieczne freski w chrześcijańskich klasztorach.

Gośćmi Naukowego Wieczoru z Jedynką są szefowie naszych misji - archeologicznej i konserwatorskiej: dr Tomasz Waliszewski i dr Krzysztof Chmielewski oraz dziennikarz, fotoreporter Jarosław Kret, który towarzyszył Polakom w czasie kilku ostatnich sezonów i fotograficznie dokumentował ich pracę. Zaprasza Katarzyna Kobylecka.