Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Czyżewski 09.10.2017

Dudy i kozły na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz wideo!

Kultura dudziarska Wielkopolski to unikat w skali całego kraju. Do udziału w koncercie zaprosiliśmy znakomitych muzyków, budowniczych instrumentów, śpiewaczki i znawczynie gwary.

W ludowej praktyce muzycznej do chwili obecnej można tam jeszcze spotkać pięć spośród ośmiu odmian dud znanych w Polsce: dudy bukowsko-kościańskie, dudy gostyńsko-rawickie, kozła białego, kozła czarnego i sierszeńki. W tradycyjnej kapeli najczęściej towarzyszą im skrzypce podwiązane, a w zachodniej Wielkopolsce pojawia się również klarnet. Ten region to również niezwykle ciekawa i oryginalna gwara, zachowana przede wszystkim w pieśniach.

Wielkopolskie tradycje muzyczne wciąż są niezwykle żywotne, a chętnych do nauki gry i śpiewu nie brakuje. Pionierską w tym względzie była - przez długi czas jedyna w Polsce - założona już w 1959 roku klasa instrumentów ludowych przy Państwowej Szkole Muzycznej w Zbąszyniu, stolicy regionu kozła.

Do udziału w koncercie zaprosiliśmy znakomitych muzyków, budowniczych instrumentów, śpiewaczki i znawczynie gwary. Przewodnikiem po krainie dud i kozła będzie Jan Prządka, koźlarz i skrzypek ze Zbąszynia, nauczyciel i znawca kultury ludowej. Wraz z nim pojawili się goście: dudziarz i budowniczy instrumentów Tomasz Kiciński z Bukówca Górnego, skrzypaczka Martyna Żurek z Kościana, śpiewaczka Anna Chudy z Posadowa oraz dudziarze: Patryk Szulc z Bukówca Górnego i Krzysztof Polowczyk z Domachowa. 

***

Tytuł audycji: Muzyczna Scena Tradycji

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 15.10.2017

Godzina emisji: 15.00

mc/mz