Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Beata Krowicka 23.05.2014

Betlejem: ostatnie przygotowania przed wizytą papieża

Palestyńskie Betlejem czeka na papieża Franciszka. Na dwa dni przed przyjazdem papieża miasto kończy ostatnie przygotowania do wizyty. Miejscowe władze spodziewają się, że przyjedzie tu co najmniej kilkanaście tysięcy osób.
Betlejem gotowe na wizytę papieża FranciszkaBetlejem gotowe na wizytę papieża FranciszkaWojciech Cegielski/PR

Jak relacjonuje z Betlejem specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, na ulicach wiszą już zdjęcia i plakaty z papieżem Franciszkiem, a także watykańskie i palestyńskie flagi. W centrum miasta można też zobaczyć transparenty z napisami, witającymi papieża. Na placu Żłóbka, gdzie w niedzielne przedpołudnie papież odprawi mszę, przygotowywany jest ołtarz i rozstawiane są barierki. Na okolicznych budynkach wiszą zdjęcia przedstawiające sceny z Biblii oraz codzienne życie mieszkańców Zachodniego Brzegu.
Dla Palestyńczyków, zarówno chrześcijan jak i muzułmanów, kilkugodzinna wizyta Franciszka to wielkie wydarzenie. - Spodziewam się, że papież przyniesie nadzieję Palestyńczykom. Będzie słuchał o trudnym życiu tutaj i zapewne powie, jak widzi przyszłość tego regionu - mówi w rozmowie z Polskim Radiem palestyński ambasador przy Watykanie Issa Kassisieh.

ROME REPORTS/x-news

Papież Franciszek odprawi w Betlejem mszę i odwiedzi Grotę Narodzenia, gdzie na świat miał przyjść Chrystus. Zje obiad z palestyńskimi rodzinami i spotka się z setką dzieci - uchodźców, mieszkających w obozie Deiszesz. Palestyńczycy są jednak nieco rozczarowani, że papież spędzi z uchodźcami zaledwie 25 minut, na dodatek nie w samym obozie, ale w pobliskim centrum kultury.
Podróż do Ziemi Świętej papież rozpocznie w sobotę w Jordanii. W niedzielę rano poleci do Betlejem, a po południu oraz w poniedziałek będzie w Jerozolimie. Franciszek jest czwartym papieżem, który odwiedza Izrael i tereny palestyńskie.

Wyjątkowa wizyta

Główne hasła pielgrzymki to ekumenizm, pokój w Ziemi Świętej i dialog między religiami. Jednak nieuchronne wydają się aktualne wątki polityczne, zwłaszcza tło konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz zbrojny konflikt w pobliskiej Syrii.
Najważniejszym powodem pielgrzymki śladami Jana Pawła II i Benedykta XVI jest przypadająca w tym roku 50. rocznica historycznego, pojednawczego spotkania papieża Pawła VI i prawosławnego patriarchy Konstantynopola Atenagorasa w Jerozolimie. Zapoczątkowało ono dialog prawosławno-katolicki.
Na trzy dni przed podróżą Franciszek powiedział podczas audiencji generalnej w Watykanie, że głównym jej celem jest spotkanie z patriarchą Konstantynopola i formalnym zwierzchnikiem prawosławia Bartłomiejem I. Nawiązując do patronów obu ich siedzib, powiedział: - Piotr i Andrzej spotkają się po raz kolejny - i to jest bardzo piękne.
- Drugim motywem jest modlitwa o pokój na tej ziemi, która tyle cierpi - dodał Franciszek, zapowiadając tym samym apele, jakie wystosuje podczas swojej pielgrzymki.
Zwraca się uwagę na pełną symboliki decyzję papieża o tym, że w podróży towarzyszyć mu będą dwaj przyjaciele z Argentyny: rabin Abraham Skórka z Buenos Aires i reprezentant świata islamu Omar Aboud. To wydarzenie nieznane z pielgrzymek poprzedników papieża Bergoglio. Ich obecność wystarczy, Franciszek nie musi wygłaszać przemówień o dialogu międzyreligijnym - zauważył watykański rzecznik, ksiądz Federico Lombardi.

''

IAR, PAP, bk