Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 25.08.2014

Konferencja Episkopatu Polski: powstaną ośrodki pomocy dla ofiar pedofilii

Jak powiedział przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki, wkrótce w różnych częściach Polski powstaną przynajmniej cztery kościelne ośrodki pomocy dla ofiary nadużyć seksualnych.
Metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław GądeckiMetropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki PAP/Waldemar Deska

Abp Gądecki dodał, że podczas odbywającej się na Jasnej Górze sesji Rady Biskupów Diecezjalnych biskupi zadeklarowali wsparcie dla krakowskiego Centrum Ochrony Dziecka założonego w Krakowie przez ojca Adama Żaka - koordynatora KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
Te cztery ośrodki, które mają powstać byłyby czymś w rodzaju terenowych oddziałów Centrum. Jesienią biskupi mają otrzymać od o. Żaka projekt statutów placówek oraz założenia dotyczące ich finansowania.
Przewodniczący KEP wyjaśnił, że ośrodki zbierałyby pytania i zgłoszenia od poszkodowanych oraz petycje ofiar. Jak oznajmił, do instytucji mógłby zgłosić się każdy, kto czuje się ofiarą pedofilii. Na miejscu uzyskałby informacje na temat możliwości pomocy.

Zagadnienie nadużyć seksualnych wobec nieletnich w Kościele było jednym z tematów spotkania na Jasnej Górze. Podsumowano na nim poświęconą temu problemowi międzynarodową konferencję, która w czerwcu odbyła się w Krakowie. Po raz pierwszy w Polsce została wówczas odprawiona liturgia pokutna za grzechy pedofilii w Kościele.
In vitro nie jest do pogodzenia z katolicką nauką
Drugim tematem poniedziałkowych obrad KEP były zagadnienia bioetyczne. Abp Gądecki powiedział, że zespół ds. bioetycznych episkopatu przygotował projekt dotyczący statusu embrionu ludzkiego i eksperymentów na embrionach ludzkich, który ma być wstępem do szerszego dokumentu.
- Dzisiaj zderzają się dwie wizje świata w sposób bardzo ostry - wizja chrześcijańska i niechrześcijańska. Ten nowy czas, w którym żyjemy, zdaje się przynosić ogólne zamieszanie w wizji człowieka i antropologii ludzkiej - ocenił arcybiskup.
Zapytany, czy Kościół nie powinien być bardziej postępowy w kwestiach bioetycznych, zwłaszcza in vitro, hierarcha odpowiedział, że "Kościół jest postępowy, gdy jest wierny Ewangelii, a jest niepostępowy wtedy, kiedy od Ewangelii odchodzi". Ocenił, że w kwestii in vitro "mamy do czynienia ze skrajnym uprzedmiotowieniem człowieka, gdzie wizja chrześcijańska zostaje całkowicie zachwiana", bo "człowiek jest potraktowany w sposób zupełnie przedmiotowy".
Podkreślił, że kwestia in vitro jest nie do pogodzenia z katolicką nauką, która mówi o tym, że człowiek jest "owocem miłości ludzkiej, a nie może być przedmiotem manipulacji, ani produkcji zwierzęcej".
x-news.pl, TVN24
Wezwanie do pokoju
Biskupi zapowiedzieli, że po poniedziałkowym spotkaniu wydadzą komunikat w związku z 75. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Będzie się on odnosić nie tylko do wydarzeń historycznych, ale też do współczesnych - m.in. konfliktów na Bliskim Wschodzie. Komunikat, który będzie wezwaniem do pokoju, ma zostać ogłoszony 1 września.
Rada Biskupów Diecezjalnych została ustanowiona w statucie Konferencji Episkopatu Polski, zatwierdzonym w październiku 2009 roku. Do jej kompetencji należy "ocena, badanie i podejmowanie decyzji w sprawach dotyczących zarządu diecezji, ogólnych kierunków zadań pasterskich oraz w kwestiach administracyjno-finansowych".
W skład Rady wchodzą wszyscy urzędujący biskupi diecezjalni w liczbie 44. Zgodnie ze statutem, zwołuje ją przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przynajmniej raz do roku oraz "kiedy wymagają tego szczególne okoliczności".
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk