Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Mendyk 31.07.2015

Poznaj prawdziwe historie łączniczek Powstania

"Łączniczki. Wspomnienia z powstania warszawskiego" Marii Fredro-Bonieckiej i Wiktora Krajewskiego czytała w Dwójce Sławomira Łozińska.
Posłuchaj
  • Maria Fredro-Boniecka i Wiktor Krajewski "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego", czyta Sławomira Łozińska - odc. 1. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Maria Fredro-Boniecka i Wiktor Krajewski "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego", czyta Sławomira Łozińska - odc. 2. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Maria Fredro-Boniecka i Wiktor Krajewski "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego", czyta Sławomira Łozińska - odc. 3. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Maria Fredro-Boniecka i Wiktor Krajewski "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego", czyta Sławomira Łozińska - odc. 4. (To się czyta latem/Dwójka)
  • Maria Fredro-Boniecka i Wiktor Krajewski "Łączniczki. Wspomnienia z Powstania Warszawskiego", czyta Sławomira Łozińska - odc. 5. (To się czyta latem/Dwójka)
Czytaj także

Książkę wypełnia dziewięć historii opowiedzianych przez konspirujące łączniczki i sanitariuszki: Balbinę Szymańską-Ignaczewską – "Basię", Jolantę Mirosławę Zawadzką-Kolczyńską – "Klarę", Wandę Traczyk-Stawską – "Pączka", Bronisławę Romanowską-Mazur – "Sosnę", Barbarę Wilczyńską-Sekulską – "Penelopę", Teresę Kuklińską-Tyrajską – "Basię", Krystynę Królikiewicz-Harasimowicz – "Kryśkę", Marię Stypułkowską-Chojecką – "Kamę" i Zofię Słojkowską-Krajewską – "Nelly". Zaletą książki nie są opisy militarnych osiągnięć, ale codziennego życia za niemieckiej okupacji, w czasie powstania oraz później – w stalinowskiej rzeczywistości. Każda z historii jest niepowtarzalna, a wspólnie tworzą obraz środowiska walczącej w sierpniu 1944 roku młodzieży.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 27.-31.07.2015

Godzina emisji: 9.45

mm/bch