Logo Polskiego Radia
Czwórka
Rafał Kątny 14.10.2012

Handel ludźmi w Europie dotyczy każdego z nas

W "Śniadaniu Europejskim" rozmawiamy o problemie handlu żywym towarem na naszym kontynencie.
Handel ludźmi w Europie dotyczy każdego z nasFot. Glow Images

Katarzyna Kornet i Michał Żakowski powiedzą o MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU FILMÓW O HANDLU LUDŹMI. Produkcje tam prezentowane powstają najczęściej na podstawie autentycznych wydarzeń.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym z programu Unii Europejskiej "Zapobieganie i walka z przestępczością”. Naszym gościem jest Joanna Garnier - współzałożycielka Fundacji La Strada, dyrektor festiwalu filmów o handlu ludźmi. W Fundacji prowadziła projekty edukacyjne m.in. : "Prawa człowieka a handel kobietami i młodymi ludźmi w Europie”.

- To chyba jest pierwsze tak duże przedśięwziecie, tak duży przegląd filmowy dotyczący tylko jednego tematu. Pokazujemy wyłącznie filmy o handlu ludźmi, o niewolnictwie, o wyzysku, ale też o sile i o nadzieji - mówi Joanna Garnier.

Festiwal rozpoczyna się we wtorek 16 października i potrwa do 18 października w Warszawie

Przyglądamy się też sytuacji na Bałkanach. Kosowo, Macedonia, Albania to kraje o nieuregulowanym statusie wobec UE, są zagłębiem przemytników ludzi, narkotyków i samego zła. Kosmiczne bezrobocie plus bieda, a jednocześnie chęć do wstąpienia do Wspólnoty. O nich rozmawiamy z Martą Szpalą z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Jak podkreśla Joanna Garnier, dyrektora festiwalu, pracująca w Fundacji La Strada Polacy trafiają do pracy niewolniczej na Zachodzie, ale w naszym kraju dochodzi do wykorzystywania obywateli innych krajów. Przez Polskę prowadzą także szklaki handlarzy żywym towarem.

Zapraszamy do wysłuchania załączonych audycji