Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Grzegorz Krakowski 04.12.2015

Grupa Wyszehradzka przeciwko mini-Schengen i szantażowaniu dotacjami

Nie ma zgody dla mini-Schengen ani szantażowania odbieraniem funduszy unijnych - takie stanowisko przyjęli szefowie rządów krajów Grupy Wyszehradzkiej. Szczegóły w "Komentarzu europejskim".
Tematem szczytu Grupy Wyszehradzkiej było bezpieczeństwo energetyczne i zabezpieczenia strefy Schengen oraz kwestie szerokiej współpracy między krajami V4 a Koreą PłdTematem szczytu Grupy Wyszehradzkiej było bezpieczeństwo energetyczne i zabezpieczenia strefy Schengen oraz kwestie "szerokiej współpracy" między krajami V4 a Koreą PłdPAP/Radek Pietruszka

Mini-Schengen to jeden z pomysłów na ograniczenie swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Pojawił się on po atakach terrorystycznych w Paryżu.

Tymczasem przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej nie zgadzają się ani na to, ani na żadne inne rozwiązanie, które w jakikolwiek sposób będzie godzić w ideę wspólnej Europy. Zapewnił o tym szef czeskiego rządu - Bohuslav Sobotka. Jak powiedział, Grupa Wyszehradzka odrzuca próby stworzenia „jakichś mini-Schengenów” w ramach Unii Europejskiej. Dodał też, że nie ma zgody na próby wykorzystywania funduszy europejskich jako narzędzi nacisku w ramach dyskusji, prowadzonej w Unii, na przykład w kwestii migracji.

Premierzy Polski, Czech, Słowacji i Węgier zaproponowali stworzenie grupy „przyjaciół Schengen”, która stanie się platformą dla otwartej dyskusji na temat zasad obowiązujących w strefie oraz o możliwościach ich poprawy.

Więcej na ten temat w "Komentarzu europejskim" po godz. 12:50. Zaprasza Paweł Lekki.

***

(gk)