Logo Polskiego Radia
PAP
Tomasz Owsiński 05.11.2015

Grupa Wyszehradzka zacieśnia współpracę. Ćwiczenia na poligonie w Drawsku

Blisko 2 tys. żołnierzy będzie uczestniczyć od 14 listopada w międzynarodowym ćwiczeniu na poligonie drawskim (Zachodniopomorskie) oceniającym stopień gotowości bojowej Wyszehradzkiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej V4.

Ćwiczenie będzie swoistym egzaminem dla żołnierzy grupy, które pozwoli uzyskać jej certyfikat na oficjalne działanie - poinformowano w sekcji prasowej szczecińskiej 12. Brygady Zmechanizowanej. Żołnierze jednostki stanowią trzon Grupy.

Z polskimi żołnierzami będą ćwiczyć w Drawsku Pomorskim Czesi, Słowacy, Węgrzy oraz przedstawiciele Ukrainy.

- W ćwiczeniu, które ma na celu ocenę stopnia gotowości bojowej dowództwa Grupy Bojowej do realizacji zadań w ramach operacji reagowania kryzysowego, weźmie udział blisko 2 tys. żołnierzy, w tym ponad 500 sojuszników z państw NATO spoza Grupy. Żołnierze będą wykorzystywać ponad 120 jednostek sprzętu - powiedział rzecznik 12 DZ mjr Marek Nabzdyjak.

"Konflikt o złoża surowców naturalnych"

To pierwsze takie ćwiczenie przygotowane i przeprowadzane przez dowództwo
12 DZ. - W odróżnieniu od innych ćwiczeń podczas obecnego szczególne znaczenie nadane zostanie przedsięwzięciom związanym z planowaniem operacji wsparcia pokoju, wsparciem działań humanitarnych i stabilizacyjnych - podkreślił rzecznik.

Scenariusz ćwiczenia zakłada, że pomiędzy dwoma blokami państw powstaje konflikt o złoża surowców naturalnych. Po fiasku zabiegów dyplomatycznych dochodzi do działań zbrojnych. Po wprowadzeniu sankcji przez UE na agresora i wezwaniach do wstrzymania działań wojennych siły zbrojne agresora wycofują się z terytorium sąsiedniego państwa. Zapada decyzja w sprawie wysłania Grupy Bojowej UE w rejon konfliktu.

W ćwiczenie, które potrwa do 20 listopada, zaangażowane będę m.in. wojska zmechanizowane, żołnierze wojsk specjalnych, artylerzyści, przeciwlotnicy, saperzy, lotnicy, zwiadowcy, łącznościowcy, logistycy, wojskowi medycy oraz grupa współpracy cywilni–wojskowej.

Oprócz zasadniczego uzbrojenia i sprzętu znajdującego się na wyposażeniu jednostek Wojska Polskiego, podczas ćwiczenia będą wykorzystywane wozy bojowe: słowackie BMP-1, polskie transportery opancerzone Rosomak, samoloty i śmigłowce, wozy dowodzenia oraz pojazdy specjalne.

Grupa Bojowa Unii Europejskiej państw Grupy Wyszehradzkiej pełnić będzie dyżur bojowy w okresie od dnia 1 stycznia 2016 r. do 30 czerwca 2016 r. Grupę będą tworzyć przede wszystkim jednostki wojskowe 12 Dywizji Zmechanizowanej, a także wydzielone siły i środki armii: czeskiej, słowackiej oraz węgierskiej.

W maju 2011 r. uzgodniono, że Polska będzie przewodniczyć grupie, która ma osiągnąć gotowość do operacji w 2016 r. Wyszehradzka Grupa Bojowa ma liczyć 3 tys. żołnierzy, polski kontyngent ma się składać z ok. 1,2 tys. osób.

W marcu 2014 kraje Grupy Wyszehradzkiej podpisały w tej sprawie porozumienie.

Koncepcja utworzenia grup bojowych została przyjęta przez Unię Europejską w 2004 r. Od 2007 r. w półrocznej gotowości są utrzymywane każdorazowo po dwie grupy liczące po ok. 1500 żołnierzy.

W założeniu grupy są gotowe do przemieszczenia się we wskazany rejon kryzysu w ciągu 10 dni i mają być zdolne działać przez okres od 30 do 120 dni. Są przewidziane do misji humanitarnych, prewencyjnych, stabilizacyjnych, w tym wymuszania i utrzymania pokoju. Dotychczas nie zostały użyte.

PAP, to