Logo Polskiego Radia
Czwórka
Jakub Szczypa 08.12.2016

Piloci dronów. Coraz bardziej poszukiwani?

Oferty pracy wskazują na to, że tak, jednak ciągle nie ma jeszcze wielu chętnych do obsługi bezzałogowych statków lotniczych. W Czwórce sprawdziliśmy m.in., czym w Polsce mogą zajmować się "droniarze", co trzeba zrobić, żeby jednym z nich zostać, a także, gdzie dronem latać nie wolno.

- Przede wszystkim, zakaz cyrkulacji dronów panuje wokół lotnisk. Nie możemy zaburzać ruchu powietrznego samolotów - wyjaśniał Tomasz Leśniak z firmy Propel RC. Na latanie dronami lekkimi nie ma jednak ograniczeń w przestrzeni prywatnej - i tu mogą się one okazać dobrą rodzinną rozrywką. 

Sprawdź także:
strażaczka 1200x660.jpg
Praca po zawodówce. Dobrze mieć fach w ręku?

Drony wykonują też różne zadania specjalne - na przykład transport leków albo badania jakości powietrza - tu trzeba jednak już dobrze wiedzieć, jak je obsługiwać, a na przyszłych "droniarzy" czekają specjalistyczne kursy i egzaminy. - Dzisiaj mamy już sporo punktów egzaminacyjnych, a sztuki latania można się uczyć w certyfikowanych ośrodkach prowadzących kursy - tłumaczył Łukasz Ławicki z Grupy Inspire.  

A czego dokładnie uczą na kursie obsługi bezzałogowych statków lotniczych oraz ile kosztuje dron zabawka, a i ile profesjonalny sprzęt? Tego dowiecie się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem"  

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał: Maciej Oswald

Data emisji: 7.12.2016

Godzina emisji: 18.14

jsz/kul