Logo Polskiego Radia
Czwórka
Apolonia Cichocka 16.04.2018

Medycyna nuklearna - przyszłość diagnostyki chorób

- Metody radiologiczne: rentgent, ultrasonograf, tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny zawsze definiują zmianę chorobową w postaci zaburzeń w zmianie narządu, a nie zawsze zaburzenie w budowe odpowiada zmianie chorobowej - wyjaśniał prof. Leszek Królicki z Zakładu Medycyny Nuklearnej.

Technika leczenia polega na oznaczaniu substancji podawanej choremu izotopowo, dzięki czemu szybciej dociera do organu dotkniętego chorobą podając bardziej szczegółowe informacje na temat stadium choroby. - W medycynie nuklearnej przedstawiamy zmianę chorobową jako obszar o zmienionej funkcji jak np. przepływ krwi, lub metabolizm. Na podstawie weryfikacji tego rodzaju zaburzeń jesteśmy w stanie określić określoną jednostkę chorobową - opowiadał na antenie Czwórki. 

Tomograf komputerowy i zdjęcia wykorzystywane w metodzie leczenia z pomocą medycyny  nuklearnej w Zakładzie Medycyny Nuklearnej w Warszawie Tomograf komputerowy i zdjęcia wykorzystywane w metodzie leczenia z pomocą medycyny nuklearnej w Zakładzie Medycyny Nuklearnej w Warszawie

W jaki sposób substancje docierają do zmian chorobowych? Jakie techniki wykorzystuje się w medycynie nuklearnej? Czy stosowanie promieniowania i radioaktywność jest bezpieczna dla naszego zdrowia? Czym różnią się badania izotopowe od radiologicznych? To wyłącznie diagnostyka komputerowa, czy z jej pomocą można też wyleczyć raka? O tym rozmawialiśmy z ekspertem w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: prof. Leszek Królicki Zakładu Medycyny Nuklearnej w Warszawie

Data emisji: 16.04.2018

Godzina emisji: 12.30

ac