Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 14.06.2018

Komputer z ludzkich komórek wykryje chorobę?

Naukowcy ze Szwajcarii zaprojektowali i zbudowali najbardziej złożony do tej pory system obliczeniowy - z biologicznych komórek. Funkcjonuje on na podobnej zasadzie, jak elektroniczne procesory.

Ciało może stać się komputerem i przetwarzać informacje - to udowodnili badacze z Politechniki Federalnej w Zurychu i Uniwersytetu Bazylejskiego. - Obecnie przez komputer rozumiemy urządzenie zdolne do wykonywania operacji liczbowych. Jesteśmy jednak zdolni do stworzenia bardzo podstawowych systemów z komórek m.in. ludzkich, które wykonałyby proste obliczenia - tłumaczy w rozmowie z Czwórką Klaudia Golis wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jak przekonuje, ten wynalazek jest następstwem chęci człowieka stworzenia sztucznych tkanek a nawet organów, które można byłoby wszczepiać i wykorzystywać do celów medycznych. - Jeśli wszczepimy sobie sztuczną tkankę i ona wykryje, że gdzieś w organizmie pojawiła się chora tkanka będzie mogła wysyłać leki w konkretne, zakażone miejsce.

Jak działa komputer z ludzkich komórek? I czy jest równie skuteczny jak "tradycyjne" komputery? I czy można komputer z komórek postawić sobie na biurku i z niego korzystać? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Maciej Oswald

Data emisji: 14.06.2018

Godzina emisji: 12.17

kd/kul