Logo Polskiego Radia
Czwórka
Paulina Jakubowska 10.09.2020

Soplówka jeżowata. Lwia grzywa na talerzu

Złota polska jesień już tuż tuż. Zaraz ruszymy zbierać grzyby, warto zebrać też soplówkę jeżowatą, która wygląda jak lwia grzywa, a smakuje jak homar. 

burger weganizm wegetarianizm warzywa kuchania jedzenie 1200.jpg
Wegański nie oznacza, że zdrowy. Też może być tłusty i pełen stabilizatorów

Oszałamiający wygląd grzyba o nazwie soplówka jeżowata i jego smak, który niektórzy przyrównują do owoców morza to nie jedyne jego walory. Ten grzyb znany jest z tego, że jest prawdziwą bombą zdrowotną. 


Posłuchaj
04:07 czwórka stacja nauka 10.09.2020.mp3 O właściwościach soplówki jeżowatej opowiada Radek Kruczek, coach zdrowia i koordynator programów Wellness (Stacja Nauka/Czwórka)

 

- Soplówka jeżowata to grzyb medyczny. Przywędrowała do nas z medycyny chińskiej. W Chinach używana jest od setek lat - mówi Radek Kruczek, coach zdrowia i koordynator programów Wellness. - Dziś świat Zachodu jest bardziej otwarty na to, żeby szukać sposób na wspieranie swego zdrowia czy leczenia dolegliwości. Widzimy, że medycyna konwencjonalna, zachodnia jest młoda, ma może 150 lat i nie ze wszystkim problemami sobie dobrze radzi. Dlatego szukamy. Jesteśmy otwarci i na profilaktykę zdrowia, i na to, co medycyna Wschodu poleca - dodaje. 

Płaty tego grzyba mogą mieć wielkość nawet do 40 cm, a jego owoc wygląda jak biała, lwia grzywa. Soplówka jeżowata wykazuje silne działanie neuroregeneracyjne, dodatkowo grzyb ten chroni przed wrzodami żołądka, poprawia funkcje poznawcze, łagodzi zmęczenie, wspomaga walkę z depresją. Może mieć też potencjalne zastosowanie w chorobach takich jak Parkinson czy Alzheimer. 

- W dużym uproszczeniu, jest to coś, co ma pomóc w lepszym funkcjonowaniu układu nerwowego, żeby lepiej działał, lepiej się regenerował - podkreśla ekspert. - Są badania naukowe, które to potwierdzają, są osoby, na które to działa, ale i takie, które nie czują specjalnej różnicy. Co ważne: na pewno jest to bezpieczny produkt - dodaje. 

Posłuchaj także:

Soplówka jeżowata ma sporo substancji aktywnych. One mogą też wspomóc nasze funkcje kognitywne czy zwiększyć koncentrację. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik 

Materiał: Agata Nowotnik

Data emisji: 10.09.2020

Godzina emisji: 12.44

pj