Logo Polskiego Radia
Czwórka
Apolonia Cichocka 24.05.2018

"Przestrzeń niewysłowiona". O sztuce projektowania form użytkowych

"Przestrzeń niewysłowiona to zbiór prac Jerzego Sołtana, Lecha Tomaszewskiego i Andrzeja J. Wróblewskiego, prekursorów formującego się na przełomie lat 50. i 60. XX wieku zawodu projektanta form przemysłowych. - To jedna z trzech wystaw, które towarzyszą obchodom 40-lecia Wydziału Wzornictwa - mówiła Agnieszka Szweczyk z Muzeum Akademii Sztuk Pięknych.
Fragment grafiki promującej wystawę Przeszłość niewysłowiona w galerii sztuki ZachętaFragment grafiki promującej wystawę "Przeszłość niewysłowiona" w galerii sztuki Zachętamat. pras./zacheta.art.pl

Wystawa prezentuje sylwetki artystów związanych z Wydziałem Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pokazujemy wybrane prace twórców zgromadzone wokół trzech przenikających się pól ich zainteresowań i aktywności: sztuki, architektury i projektowania. Artyści inspirowali się w swojej pracy formą, matematyką, naukami przyrodniczymi, psychologią, filozofią, a nawet semantyką. Te dziedziny ukształtowały niepowtarzalny charakter i bogactwo ich dorobku. - To historyczna wystawa. Opowiada o trzech projektantach, kluczowych dla formowania się zawodu designera w takim kształcie, jakim myślimy o nim współcześnie - opowiadała Agnieszka Szweczyk.

Czym zajmowali się przed laty projektanci form przemysłowych? Dlaczego ten zawód ukształtował się dopiero pod koniec XX wieku? W jaki sposób francuski projektant Le Corbusier wpłynął na rozwój polskiego wzornictwa przemysłowego? Co oznacza termin "przestrzeń niewysłowiona"? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Agnieszka Szweczyk (Muzeum Akademii Sztuk Pięknych, kuratorka wystawy)

Data emisji: 24.05.2018

Godzina emisji: 10.39

ac/pj