Logo Polskiego Radia
Czwórka
Paulina Jakubowska 17.06.2019

Farba znaczy krew. Kobiety o kobietach i malarstwie

- Tytuł wystawy "Farba znaczy krew" to przewrotne siegnięcie po tytuł innego utworu kultury - książki byłego myśliwego Zenona Kruczyńskiego - wyjaśnia Natalia Sielewicz, kuratorka ekspozycji w MSN. - Publikacja była pewnego rodzaju comingoutem, opisaniem całego procederu myśliwstwa - dodaje. 
Posłuchaj
  • Natalia Sielewicz opowiada o ekspozycji "Farba znaczy krew" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (Czwórka/Stacja Kultura)
Czytaj także

- Ekspozycja "Farba znaczy krew. Kobieta, afekt i pragnienie we współczesnym malarstwie" jest prezentacją prac 50 współczesnych artystek, malarek z Polski i zagranicy. One w swojej twórczości z jednej strony odwołują się do tego, jak kobieca seksualność, cielesność, specyficzna emocjonalność były przedstawiane w tradycji - malarstwa dawnego i tradycji awangardowej. Dekonstruują różne stereotypy, do których przywykliśmy, patrząc na to, co w muzeach, prywatnych kolekcjach na przestrzeni dziejów - wyjaśnia Natalia Sielewicz. - A z drugiej strony proponują też nową, pokoleniową wizję tych tematów - sięgając po poczucie sprawczości, autonomiczności - dodaje. 

Bardzo ciekawy, specyficzny, jest układ wystawy. Jak zauważa Kasia Dydo - zwiedzający w pewien sposób gubi się w muzeum. Kuratorka wyjaśnia, że to zabieg świadomy. Wystawa jest pełna dwuznaczności, pragnie unikać klasyfikacji i chce deklasyfikować stereotypy. Ma wystawie brakuje obrazu, który był dużą inspiracją do powstania ekspozycji? Co to za obraz i czemu nie zobaczymy go w Warszawie? Jaki obraz otwiera wystawę? Jak widzą siebie malarki? A także jaki jest mężczyzna na tej ekspozyji? O tym w rozmowie ze "Stacji Kultura". 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Natalia Sielewicz (kuratorka wystawy "Farba znaczy krew")

Data emisji: 17.06.2019

Godzina emisji: 10.14

pj/kd