Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 03.02.2012

Co pierwsze? Treść czy ilustracja?

"Ania z Zielonego Wzgórza", "Muminki", "Chłopcy z Placu Broni", te tytuły zna praktycznie każdy. A czy zastanawialiście się kiedyś jak powstaje ilustracja? Co jest pierwsze? Treść czy ilustracja?
Co pierwsze? Treść czy ilustracja?screen youtube.pl/Muminki

- Wiele zależy od tego, czy robimy opracowanie do naszych książek, czy współpracujemy z innym autorem tekstu. Jeśli sami piszemy, to jednocześnie tworzymy treść i obrazki, aby jedno drugiego nie dublowało. Są dwa języki: obrazu i słowa, które wspólnie mają opowiedzieć historię. Obraz nie może tylko dopowiadać tego co wyraża słowo - mówi w programie "Pod Lupą" Daniel Mizieliński z Hipopotam Studio.

Zdarza się, że w książkach dla dzieci są dość brutalne obrazki. Na stronie Hipopotam Studio też można takie znaleźć. - Krwi tam nie ma - odpiera zarzut Mizieliński. Może dobrym sposobem, aby uniknąć kontrowersyjnych sytuacji, byłoby pokazywanie na bieżąco ilustracji dzieciom podczas procesu powstawania książki? - Testy są, ale gdy cała książka jest już gotowa - dodał Mizieliński.

A jak się zmieniają trendy jeśli chodzi o powstawanie ilustracji? Czy są jakieś wzorce? - Mam swoje ulubione nurty. Wiele zależy od tego kto prowadzi pracownię. Kto od kogo się uczy. Agata Dudek czy Marta Ignerska mają bardzo wyraźny styl. Na pewno nas wszystkich wyróżnia to, że staramy się nie udawać rzeczywistości tylko ją wzbogacać - mówi Mizieliński.

Hipopotam Studio niebawem wyda koleją pozycję. - To książka nad, którą pracowaliśmy od dwóch lat. Skończymy w lutym. Na pewno ukaże się ona w tym roku - dodał Mizieliński.

Więcej na temat powstawania ilustracji dowiesz się słuchając rozmowy z Danielem Mizielińskim w audycji "Pod Lupą".

MF