Logo Polskiego Radia
Czwórka
Ula Kaczyńska 20.08.2012

Przystanek w Kordegardzie

Na co dzień wykłada w łódzkiej ASP, a po godzinach fotografuje polskie przystanki. W warszawskiej Kordegardzie można oglądać efekty artystycznych działań Macieja Rawluka i odkryć różne oblicza lokalnych stylistyk projektowych.
Przystanki polskie wg Macieja RawlukaPrzystanki polskie wg Macieja Rawluka mat. prasowe/foto: Maciej Rawluk
Posłuchaj
  • Posłuchaj rozmowy Olgi Mickiewicz z Maciejem Rawlukiem, autorem prezentowanych prac
Czytaj także

W naszym kraju są tysiące różnie zaprojektowanych przystanków autobusowych: spiczaste, nowoczesne, fantazyjne, kwadratowe, góralskie, postindustrialne. Ta oszałamiająca różnorodność to znak naszych czasów i sympol naszej rzeczywistości. Artysta Maciej Rawluk postanowił skatalogować te miejsca użytku publicznego i tak oto powstał cykl fotografii "Przystanki polskie, czyli oddolny dizajn elementu infrastruktury punktowej systemu transportu zbiorowego".

- Najpierw zaintrygowały mnie różne formy tych budowli. A potem się zorientowałem, że liczba tych form jest nieskończenia wielka - wyjaśnia autor prac. - W niejednej wsi jest tak, że stojące naprzeciw siebie przystanki mają dwa różne kształty. A trzeci, który znajduje się nieopodal jest zupełnie do nich niepodobny.

Ale przystanek to nie tylko element przestrzeni publicznej chroniący przed kiepską pogodą, gdzie wisi rozkład jazdy. W mniejszych społecznościach pełni on funkcję lokalnego miejsca spotkań, rozmów i konsumpcji.

Wystawę w Kordegardzie zorganizowała Fundacja Bęc z okazji 10-lecia swojej działalności. Fotofrafie można oglądać do 5 wrzesnia. Więcej o ekspozycji dowiesz się słuchając rozmowy reporterki Czwórki, Olgi Mickiewicz z autorem prac.

kul