Logo Polskiego Radia
Czwórka
Paulina Jakubowska 29.07.2013

Jak mówić dzieciom o Powstaniu Warszawskim

Nie jest łatwo opowiadać dzieciom o naszej trudnej historii. Anna Sobowiec zwraca uwagę, że powinni robić to rodzice, jeśli nie wiedzą jak, mogą zacząć od książki Joanny Papuzińskiej "Mój tato szczęściarz".
okładka książki Joanny Papuzińskiej Mój tato szczęściarzokładka książki Joanny Papuzińskiej "Mój tato szczęściarz"mat. prasowe
Posłuchaj
  • Anna Sobowiec opowiada o książce "Mój tato szczęściarz" i podpowiada jak mówić dzieciom o Powstaniu Warszawskim (Stacja Kultura/Czwórka)
Czytaj także

"Mój tato szczęściarz" to książka Joanny Papuzińskiej o Powstaniu Warszawskim. Powstała na bazie doświadczeń wcześniejszej serii "Muzeum Powstania Warszawskiego dla dzieci”, w ramach której "Asiunia” tejże autorki odniosła ogromny sukces, nie tylko zdobywając liczne nagrody, ale przede wszystkim serca zarówno bardzo młodych, jak i już tych dojrzałych i ukształtowanych czytelników.
- Gdy opowiadamy dzieciom o Powstaniu Warszawskim to trzeba to robić w środowisku, w którym dziecko czuje się bezpiecznie, a więc w rodzinie. Nie zostawiajmy tych trudnych tematów szkole czy przedszkolu - mówi Anna Sobowiec z Muzeum Powstania Warszawskiego. - Bardzo ważne jest to aby dziecko o wojnie, o cierpieniu, o śmierci rozmawiało przede wszystkim z rodzicami. Ta książka "Mój tato szczęściarz" rozpoczna serię "Rodzinnie o historii". Chcemy zachęcić rodziców do opowiadania historii najpierw tej rodzinnej, tego co się działo w młodości rodziców czy dziadków, aż po Powstanie Warszawskie.
Historia książki "Mój tato szczęściarz" opiera się na doświadczeniach, które dziecko zna z własnego życia. Autorka podkreśla aspekt szukania pozytywnej strony, nawet w bardzo trudnej sytuacji.
- To książka, która dzieje się na kilku płaszczyznach - dzieci idą z tatą na spacer po Warszawie w okresie rocznicy Powstania Warszawskiego i tata im opowiada, co przeżył w czasie Powstania. Dzieci w tym czasie były z babcią w Aninie, a tata był powstańcem, nie żołnierzem, opiekował się dziećmi, które straciły rodziców, pomagał cywilom. To historia dla dzieci o dzieciach - opowiada Sobowiec. - Druga część tej książki to opowieść o cierpieniu. Tata Asiuni i Tomeczka wielokrotnie został ranny, mimo to pokazuje dzieciom pozytywną stronę życia - dodaje.
Muzum Powstania Warszawskiego codziennie opowiada o tym bardzo trudnym i dla dzieci często niezrozumiałym, a nawet niebezpiecznym wydarzeniu. Dzieci chętnie spędzają czas w sali Małego Powstańca - jasnej, przyjaznej przestrzeni, gdzie są gry, kolorowanki, klocki, misie. - Przez zabawy pokazujemy, że tamten świat był zupełnie inny - mówi gość Kasi Dydo.
Na 4 sierpnia Muzeum Powstania Warszawskiego zaplanowało kolejne atrakcje dla całych rodzin. Między 12.00 a 15.00 zaprasza na spotkanie edukacyjne "Szukamy bohaterów"

1 sierpnia obchodzimy 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W Czwórce przygotowaliśmy specjalny wydania naszych audycji by uczcić to wydarzenie.

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia: Powstanie Warszawskie.

(pj)