Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 30.08.2016

Regionalne grupy państw w Unii

Trójkąt Weimarski, Grupa Wyszehradzka, grupa Arraiolos i Trójmorze to regionalne grupy państw w Unii Europejskiej, prowadzące mniej lub bardziej sformalizowaną współpracę polityczną. O znaczeniu organizacji wewnątrzunijnych mówili w Debacie Poranka Karolina Zbytniewska (euractiv.pl), dr Bartosz Rydliński (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego) i prof. Jacek Wojnicki (Uniwersytet Warszawski).
Posłuchaj
  • 30.08.16 Debata Poranka: Regionalne grupy państw w Unii Europejskiej. Goście: Karolina Zbytniewska (euractiv.pl), dr Bartosz Rydliński (UKSW), prof. Jacek Wojnicki (UW).
Czytaj także

W ubiegłym tygodniu 25-lecie obchodził Trójkąt Weimarski. Kanclerz Niemiec spotkała się w Warszawie z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej, a w poniedziałek w Budapeszcie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy.

– Kolędowanie kanclerz Merkel, narady w mniejszych i większych grupach regionalnych to poszukiwanie wyjścia z matni. Te rozmowy dotyczą przyszłej wizji Unii Europejskiej – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Wojnicki. – Dla państw założycieli, twardego jądra Unii Europejskiej i Angeli Merkel będzie kluczowe południe Europy i Europa Środkowadodał europeista.

Jak zauważył Bartosz Rydliński, po Brexicie mamy świadomość, że Unię Europejską należy przebudować. Gość Polskiego Radia 24 uważa, że mamy dwa scenariusze – jeszcze szybciej integrować się albo zrobić krok do tyłu i powiedzieć, że niektóre elementy integracji zawiodły.

– Jest sprzeczność między Grupą Wyszehradzką i państwami tzw. starej Europy. Unia Europejska ze starej piętnastki chce, by ruchy integracyjne postępowały, choć i tam spotykamy się z ruchami eurosceptycznymi. Angela Merkel stara się być liderką jeszcze większej integracji, ale ma świadomość, ze rola Niemiec w Unii Europejskiej jest najsilniejsza i musi włączać w ten proces inne państwa, by te nie stawały okoniem – powiedział.     

Karolina Zbytnicka utrzymywała, że unijni dyplomaci poszukują tego, jak zniechęcić państwa i innych obywateli europejskich od zapowiadanej fali efektu domina jeśli chodzi o „exity”.

– Chcemy uniknąć następstw Brexitu. Nie ma co demonizować czasu trwania obecnych negocjacji, ponieważ mamy wiele do wynegocjowania. Tworzą się regionalne grupy państw, ale nie wynika to z geopolitycznej regionalizacji, ale z sytuacji ekonomicznej niektórych państw – podkreślał gość Debaty Dnia.   

Audycję prowadził Robert Walenciak.


Bartosz Rydliński, Karolina Zbytniewska i Jacek Wojnicki

Polskie Radio 24/dds

___________________

Data emisji: 30.08.2016

Godzina emisji: 09.15