Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 31.10.2016

Wszystkich Świętych – czas zadumy nad narodem

Wszystkich Świętych to szczególny czas pamięci o naszych zmarłych. Czy istnieje też zbiorowa pamięć narodu – pamięć historyczna, która kształtuje postrzeganie przeszłości i wpływa na nasze myślenie o teraźniejszości? O to pytaliśmy gości Debaty Poranka: o. Marka Kotyńskiego z Papieskiego Wydziału Teologicznego i Roberta Kostro, dyrektora Muzeum Historii Polski.

Pamięć o tych, którzy odeszli, ma wymiar duchowy. Jest głęboko zakorzeniona w religii, ale także w naszej kulturze.

– Święto tych wszystkich, którzy od nas odeszli, ma przede wszystkim wymiar religijny, ponieważ jesteśmy świadomi ich obecności. Oni nie zniknęli z naszego życia i nadal jesteśmy im wdzięczni za to, co dla nas zrobili. Modlimy się za naszych przodków, ponieważ bogactwo kulturowe, które oni wnieśli, jest naszym konkretnym depozytem, który został nam powierzony i który próbujemy rozwijać   – powiedział o. Marek Kotyński.

Jak zwracał uwagę Robert Kostro, prawie każdy starszy cmentarz warszawski zwiera kwatery wojskowe, powstańcze czy z II wojny światowej. Podkreślał, że dbanie o te nagrobki i zapalanie na nich zniczy  – czy to świadomie, czy nie – jest drogą do poznania historii.

– Część osób bardzo świadomie dba o groby powstańców, żołnierzy czy wybitnych zmarłych postaci, ale czasami idąc na groby zmarłych widzimy, że inni zapalają tam znicze i wtedy my też je składamy.  Przyprowadzając dzieci czy wnuki na groby jednocześnie opowiadamy o tych ludziach i często są to opowieści związane z polską historią – mówił gość Polskiego Radia 24. –  Zbiorowa pamięć narodu polega na tym, że kultywujemy pewne ważne wydarzenia razem – podsumował.

Więcej w całej Debacie Poranka.

Audycję prowadził Krzysztof Grzybowski.

Debaty poranka w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje

Polskie Radio 24/dds/tj

___________________

Data emisji: 31.10.2016

Godzina emisji: 09.15