Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 17.11.2016

200 lat teologii uniwersyteckiej. " To studnia wiedzy"

O obchodach 200-lecia uprawiania teologii uniwersyteckiej mówił ks. Józef Kloch. Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej odbyła się konferencja naukowa "200 lat teologii uniwersyteckiej w Warszawie". Jednym z patronów wydarzenia jest Polskie Radio.
Posłuchaj
  • 15.11.16 Mija 200 lat teologii uniwersyteckiej w Warszawie. Gość: ks. Józef Kloch, organizator konferencji naukowej.
Czytaj także

Chcemy wspólnie dbać o obecność teologii w uniwersyteckich debatach, wzajemnie się wspierać i uczyć się od siebie – napisali we wspólnej deklaracji teologowie różnych wyznań chrześcijańskich, którzy wzięli udział w dwudniowej konferencji w Warszawie. Pierwszego dnia obradowano na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a drugiego w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Uroczystość powiązana była z jubileuszem dwóch wieków istnienia Uniwersytetu Warszawskiego.

Wykład nt. historii warszawskiej teologii wygłosił o. prof. dr hab. Jacek Salij. Przedstawił m.in., jak w ciągu ostatnich 200 lat rozwijała się teologia katolicka na warszawskich uniwersytetach.

Jak wskazywał gość Polskiego Radia 24, warto zainteresować się teologią, bo jest on bardzo bliska życia. – To jest potężna, głęboka studnia wiedzy, z której można czerpać.

Wyjaśniał, że uniwersytecka teologia w stolicy rozpoczęła się w 1816 roku, wraz z utworzeniem Uniwersytetu Warszawskiego. To właśnie jej historii, rozwojowi i obecnej sytuacji poświęcono znaczną część konferencji. Ponadto wśród tematów znalazły się także m.in. współpraca ekumeniczna, teologia systematyczna, prawosławna czy moralna.


Ks. Józef Kloch Teologia to potężna, głęboka studnia wiedzy, z której można czerpać.


ddks. Józef Kloch; foto PR24/MR

Wydział teologiczny był jednym z pięciu wydziałów założonej w 1816 roku stołecznej Alma Mater. Pierwszym rektorem Uniwersytetu Warszawskiego był duchowny– ks. prof. Wojciech Szweykowski. W okresie międzywojennym obok Wydziału Teologii Katolickiej zaistniały także Wydział Teologii Ewangelickiej oraz Studium Teologii Prawosławnej. Dwudniowa wspólna konferencja oraz deklaracja jest pierwszą taką inicjatywą wydziałów teologicznych obu uczelni. Teologowie chrześcijańscy chcą w ten sposób podkreślić uprawianie od 200 lat tej akademickiej dyscypliny nauki w Warszawie.

"Chcemy wspólnie dbać o obecność teologii w uniwersyteckich debatach, wzajemnie się wspierać i uczyć się od siebie" – przekonują we wspólnej deklaracji teologowie różnych wyznań chrześcijańskich.

"Świętowanie 200-lecia warszawskiej teologii uniwersyteckiej posiada dziś wymiar ekumeniczny. Jako społeczność akademicka obu Wydziałów wspólnie i solidarnie świadczymy, iż nie ma teologii bez trudu wypełniania Jezusowej modlitwy o jedność Jego uczniów (J 17, 11)" – piszą w Deklaracji naukowcy.

Deklarację podpisali dziekani obydwu wydziałów teologicznych: ks. prof. Piotr Tomasik (UKSW) oraz prof. Jerzy Ostapczuk (ChAT). Genezę opublikowanego dokumentu przedstawił prof. Jakub Slawik (ChAT), a jej treść dr Jarosław Sobkowiak (UKSW) – prodziekani wydziałów.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Drozda.

Polskie Radio 24/ip/tb/

___________________

Data emisji: 15.11.2016

Godzina emisji: 18:15