Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 30.11.2016

Debata Poranka: będzie reset w stosunkach z Rosją?

Z prorosyjskich poglądów znany jest kandydat francuskiej centroprawicy na prezydenta, Francois Fillon. O konieczności dogadania się z Moskwą mówią szef włoskiej dyplomacji i wicekanclerz Niemiec. Zbliżenie z Rosją zapowiadał w czasie kampanii wyborczej prezydent-elekt USA Donald Trump. Czy Zachód czeka reset w stosunkach z Rosją? Rozmawiali o tym w Debacie Poranka prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista, Uniwersytet Warszawski) i Krzysztof Kokoszczyński (portal EurActiv.pl).
Posłuchaj
  • 30.11.16 Czy Europa staje się coraz bardziej prorosyjska? Goście: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista, Uniwersytet Warszawski), Krzysztof Kokoszczyński (portal euractiv.pl), dr Bartłomiej Zdaniuk (Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli).
Czytaj także

Prof. Grosse podkreślał, że "jeżeli zmieni się podejście USA do Putina, to przegranym może być ten, kto zostanie w tyle". – Państwa, które będą trzymały się nieaktualnego kursu w relacjach między Zachodem a Wschodem, będą najbardziej poszkodowane, bo mogą kompletnie nic nie uzyskać, a ponosić koszty – mówił. Dodał, że do starego "grona przyjaciół" mogą dołączyć nowi i "będą zabiegać o to, żeby tę sytuację we wzajemnych relacjach ustabilizować".

Zdaniem Krzysztofa Kokoszczyńskiego, choć wpływ na stosunek wobec Rosji ma zmieniająca się w wielu krajach władza i ton polityki, to ważnym czynnikiem jest również Brexit - wyjście z UE Wielkiej Brytanii. – Wraz z Niemcami tworzyła oś twardej, prosankcyjnej polityki wobec Rosji. Teraz jej głos bardzo przestał się liczyć. Gość zaznaczył, że grupa państw popierających sankcje nagle się zmniejszyła. – Niemcy mogą nie być w stanie same utrzymać UE na tym kursie – dodał.

Tomasz Grosse wyjaśniał także, że w stosunkach Rosja-Zachód należy wziąć pod uwagę interes gospodarczy. – Europa odczuwa te sankcje, wytrzymałość Rosjan na trudności gospodarcze jest większa, niż niektórych polityków na zachodzie. Kolejny aspektem jest zróżnicowanie systemów politycznych. – Putin kontroluje swoją demokrację, podczas gdy demokracje na zachodzie podlegają rożnego rodzaju wpływom, są dynamiczne, politycy obawiają się wyborców ugrupowań skrajnych – wskazywał. Kokoszczyński dodał, że przedłużający się konflikt Zachodu z Rosją pomaga Putinowi jako prezydentowi. – Zgodnie ze starą zasadą, pokażmy przeciwnika z zewnątrz, to nie będziemy szukali trudności wewnątrz. Jak podsumowali goście, decydujący głos w sprawie sankcji i relacji z Rosją będzie jednak miała administracja amerykańska.

W Debacie Poranka o sytuacji politycznej we Francji mówił dr Bartłomiej Zdaniuk z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Wskazywał, że "ułożenie sobie relacji z Rosją ma pokazać, że Francja nie jest jakimś podrzędnym państwem na arenie międzynarodowej". Do nastawienia polityków europejskich odniosła się natomiast korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, Beata Płomecka


Tomasz Grosse i Krzysztof Kokoszczyński; foto: PR24/MR Tomasz Grosse i Krzysztof Kokoszczyński; foto: PR24/MR

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Robert Walenciak.

Polskie Radio 24/ip

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 30.11.2016

Godzina emisji: 9:15