Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 29.12.2016

Rok 2016. "Koniec świata dwubiegunowego"

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych, decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, poszerzanie strefy wpływów Rosji, kontynuacja wojen domowych na Ukrainie i w Syrii, ataki terrorystyczne w krajach Zachodu. Rok 2016 obfitował w ważne, często nawet przełomowe wydarzenia na arenie międzynarodowej. W Debacie Poranka o ich znaczeniu rozmawiali dr Jolanta Szymańska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Karolina Zbytniewska (redaktor naczelna portalu euractiv.pl) i Krzysztof Renik (Naczelna Redakcja Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia).
W opinii ekspertów, najważniejszy kierunek geopolityczny wskaże to, jak potoczą się relacje między przywódcami Rosji i USAW opinii ekspertów, najważniejszy kierunek geopolityczny wskaże to, jak potoczą się relacje między przywódcami Rosji i USAEASTNEWS/AP/FOTOLINK
Posłuchaj
  • 29.12.2016 Polityka międzynarodowa – podsumowanie roku 2016. Goście: dr Jolanta Szymańska (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych), Karolina Zbytniewska (redaktor naczelna portalu euractiv.pl) i Krzysztof Renik (Naczelna Redakcja Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia).
Czytaj także

Zdaniem gości, w perspektywie europejskiej najbardziej widoczna jest rosnąca popularność eurosceptycyzmu. – To efekt między innymi kryzysu migracyjnego, z którym UE nie potrafi sobie poradzić – ocenił Renik. Zdaniem Jolanty Szymańskiej, „tendencja do niebezpiecznego szafowania nastrojami eurosceptycznymi w Europie nie wróży najlepiej na 2017”. Dodała, że uwagę zwracają także ogromne podziały w społeczeństwach.

Goście odnieśli się również do kryzysu migracyjnego. Szymańska wyjaśniała, że przestaliśmy o nim mówić, bo odnieśliśmy prowizoryczne sukcesy. – Unia nie ma dobrych pomysłów i rozwiązań. Presja migracyjna na Europę będzie rosła. To jest tykająca bomba. Jak wskazywała Zbytniewska, „najprostsze” źródło uchodźców to Syria. Jej zdaniem, sytuacja w tamtej części świata nie zmieni się zbyt szybko. – Zwykle takie wojny trwają 10 lat. Ale tam są także gracze międzynarodowi, oni będą ten konflikt przedłużać – wyjaśniała.

W wymiarze ogólnoświatowym, Krzysztof Renik zwrócił uwagę na powrót Federacji Rosyjskiej do światowej gry. – Wykazała swoim partnerom, że bez Rosji nie da się rozwiązać kryzysu. To efekt brutalnej polityki – mówił. Karolina Zbytniewska wskazywała, że najważniejszy kierunek geopolityczny wskaże to, jak potoczą się relacje między przywódcami Rosji i USA.  – Trump pokazał zwrot nietypowy dla partii republikańskiej, która od wielu dekad była jastrzębio nastawiona wobec Rosji – tłumaczyła.

Krzysztof Renik ocenił również, że jesteśmy świadkami odchodzenia od świata dwubiegunowego. – To nie jest tak, że wszystko będzie się załatwiało na linii Moskwa - Waszyngton. Na scenie politycznej pojawili się gracze, którzy odgrywają ogromną rolę: Chiny, Japonia, Indie – mówił.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.  

Polskie Radio 24/ip

Debaty Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________

Data emisji: 29.12.2016

Godzina emisji: 9:15