Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 17.01.2017

XX. Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim

- Celem obchodów Dnia Judaizmu jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Dzięki tym obchodom, pojawia się też sposobność do pogłębienia świadomości chrześcijan o swoich początkach – mówił o obchodach Dnia Judaizmu ks. Krzysztof Ołdakowski z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia.
Biskup Jan Piotrowski podczas uroczystości przed Pomnikiem Menora i Murem Pamięci przy budynku dawnej synagogi w Kielcach, gdzie odbywają się centralne obchody XX Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w PolsceBiskup Jan Piotrowski podczas uroczystości przed Pomnikiem "Menora" i Murem Pamięci przy budynku dawnej synagogi w Kielcach, gdzie odbywają się centralne obchody XX Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce PAP/Piotr Polak
Posłuchaj
  • 17.01.2017 ks. Krzysztof Ołdakowski: byliśmy pierwsi, jeśli chodzi o pomysł na Dzień Judaizmu
Czytaj także

Ksiądz Krzysztof Ołdakowski wyjaśniał, że główne obchody Dnia Judaizmu odbywają się w Kielcach ze względu na trudną pamięć o Treblince oraz pogromie kieleckim. - To jest wyjątkowa okazja, by poznać ślady obecności oraz odświeżyć pamięć. Przywracanie pamięci o tym, co się dokonało odbywa się nie po to, by roztrząsać, ale też po to, żeby leczyć się z miękkiej formy antysemityzmu, jaką jest ignorancja, niewiedza, brak świadomości o tym, co spotkało naród żydowski na ziemiach polskich – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, „Dzień Judaizmu przyczynił się bardzo do zmiany świadomości”. - Jest to ważny dzień w kalendarzu Kościoła, co roku przywiązujemy wielką wagę do tego. Oprócz obchodów centralnych z udziałem gości zagranicznych, na poziomie lokalnym odbywa się bardzo wiele inicjatyw. To są spotkania, modlitwy, sesje naukowe, wędrówki po śladach żydowskich. W każdym większym mieście obchodzony jest Dzień Judaizmu – on naprawdę zmienia świadomość – wspominał ks. Krzysztof Ołdakowski.

Według ks. Ołdakowskiego data wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Izraelu jest nieprzypadkowa. – Widzieliśmy prezydenta pod Ścianą Płaczu, miejscu bardzo szczególnym. To jest trochę tak, że pod tą ścianą stajemy się trochę Żydami, wchodzimy w ich sposób przeżywania przeszłości, Boga. Papieże również modlili się pod tą ścianą razem z Żydami w sposób dla nich charakterystyczny. To jest bardzo ważny znak, że można być z innymi, pozostając równocześnie sobą – stwierdził ksiądz.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/kk

______________________

Data emisji: 17.01.2017

Godzina emisji: 15:18