Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 21.01.2017

Czym jest sztuka awangardowa?

Życie i śmierć Władysława Strzemińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku. Tego właśnie zagadnienia dotknął Andrzej Wajda w swoim ostatnim filmie „Powidoki”. Niedawna premiera produkcji była okazją do rozmowy na temat sztuki awangardowej, o której w „Rozpruwaczu kulturalnym” ze swoimi gośćmi postanowił porozmawiać Jakub Moroz.
Posłuchaj
  • 21.01.17 dr Piotr Rypson: awangarda nie była jedynie ruchem kontestującym i rewolucjonizującym status quo
Czytaj także

Szukanie odmiennego języka wyrazu, kreowanie nowego świata, odrzucanie dotychczasowych wzorców. Tak najkrócej można przedstawić sztukę awangardową, którą odnosi się do dzieł wykraczających poza przyjęte schematy. Jednak dr Piotr Rypson podkreślił też, że awangarda pełniła rolę scalającą budowę ośrodków państwowych, jak i samych społeczeństw.

– Ruch awangardowy miał w swoim szczytowym okresie bardzo różne fazy i dynamiki poszukiwania nowych kierunków. Z jednej strony mamy do czynienia z pracami związanymi z malarstwem, rzeźbą, czy architekturą, a z drugiej z postawą traktującą sztukę jako narzędzie organizujące i wpływające na ład społeczny oraz tworzące nowoczesnego człowieka – powiedział kurator i wicedyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Dr Paweł Stangret, teatrolog, badacz teatru awangardowego i pracownik UKSW w Warszawie, przyznał, że w najlepszy sposób awangardę określiła grupa poetycka skamandrytów.

– W pierwszym numerze miesięcznika „Skamander”, wokół którego skupione było to środowisko, padło bardzo celne zdanie: „Największą nowością jesteśmy my sami” – dodał.

Ponadto w audycji dr Piotr Rypson i dr Paweł Stangret podzielili się także swoimi wrażeniami na temat filmu „Powidoki”.

Polskie Radio 24/db

Rozpruwacz Kulturalny w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

Data emisji: 21.01.2017

Godzina emisji: 18:15