Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 04.03.2017

Powstanie „Solidarności” a zmowa milczenia władz wokół Katynia

Rewolucja „Solidarności” była momentem, w którym zaczęto mówić otwarcie o tematach tabu w PRL. Jednym z tych tematów była Zbrodnia Katyńska. 5 marca przypada 77. rocznica podjęcia przez Biuro Polityczne WKP(b) tzw. decyzji katyńskiej. O Zbrodni Katyńskiej mówił w audycji Historia Solidarności dr Witold Wasilewski z Instytutu Pamięci Narodowej.

Jak podkreślał Witold Wasilewski, w czasie karnawału „Solidarności” nadal obowiązywała zmowa milczenia na temat Katynia ze strony władzy. – W sprawie Katynia władza nie cofnęła się. Cenzurę obowiązywał zapis, że nie można pisać, że sprawcami zbrodni jest Związek Radziecki. Kontekstem tej sytuacji było przyzwolenie władzy np. na swobodne obchodzenie rocznic polskich powstań narodowych oraz tzw. polskich miesięcy za czasów PRL. Jednak Katyń i agresja radziecka z 17 września 1939 roku miały pozostać tematami tabu – mówił gość Polskiego Radia 24.

Historyk wspominał, że władze PRL do końca walczyły z prawdą o Katyniu. – Władzy było łatwiej walczyć z prawdą katyńską, w warunkach mniejszej wiedzy historycznej i niewielu dokumentów. Dopiero od 1990 roku zaczęto ujawniać dokumenty NKWD. Władza utrzymywała piramidalne kłamstwo o rzekomej winie niemieckiej za zbrodnię. W PRL nigdy się z tego kłamstwa nie wycofano, starano się też stosować strategię przemilczania Katynia – stwierdził Wasilewski.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji był Leszek Rysak.

Polskie Radio 24/kk

Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 03.03.2017

Godzina emisji: 21:33