Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 05.03.2017

Wystawa "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939"

Typowy dla polskiego pejzażu dwór, od setek lat towarzyszący naszemu krajobrazowi, odszedł w zapomnienie. Jego losy prezentuje wystawa "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939" przygotowana m.in. przez dra Łukasza Lubicza-Łapińskiego z Instytutu Pamięci Narodowej – Oddziału w Białymstoku. Ekspozycja proponuje nam szczególną wyprawę w przeszłość do polskich dworków szlacheckich. Współautor wystawy był gościem Polskiego Radia 24.
Posłuchaj
  • 05.03.17 Dr Łukasz Lubicz-Łapiński o wystawie "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939"
Czytaj także

W czasie II wojny światowej ziemianie i tworzona przez wieki kultura szlachecka stały się obiektem zaciekłej nienawiści okupantów, w szczególności sowieckiego. Z kilkuset dworów i pałaców w woj. białostockim lata 1939–1945 przetrwało w stanie nienaruszonym zaledwie kilkanaście obiektów. Ocalałe siedziby ulegały dalszej dewastacji w czasach istnienia PRL i większość z nich popadła w ruinę – dobra materialne grabiono, majątki parcelowano, opuszczone pałace zamieniano w magazyny.

– Dwory na ziemiach polskich funkcjonują od schyłku średniowiecza, kiedy stanowiły rezydencje magnackie czy drobnorycerskie i szlacheckie siedziby, aż do lat 30. XX. Zostały one zlikwidowane jako element wrogi, szczególnie w okresie komunistycznym pod okupacją sowiecką i w czasach PRL.  Wówczas rezerwuar ziem został rozdzielony, podzielony bądź skonfiskowany przez państwo. Ten element architektoniczny został skazany na zagładę – mówił dr Łukasz Lubicz-Łapiński

Plansze wystawy "Zagłada dworów w województwie białostockim po roku 1939" prezentują fotografie rodzinne, wspomnienia oraz dokumenty ukazujące represje, jakim poddawani byli właściciele ziemscy po roku 1939.

– Wystawa jest pokazaniem kawałka historii, tj. dworów i warstwy ziemiańskiej, która po 1939 roku przez okupantów, a później w czasach PRL została całkowicie usunięta z naszego krajobrazu. Dworek dzisiaj jest rzadkością w polskim pejzażu, a wystawa pokazuje to, co było i to, co się zachowało do czasów współczesnych. Można na niej zobaczyć historię poszczególnych dworów z województwa białostockiego – wyjaśniał dr Łukasz Lubicz-Łapiński.

Wystawę można odwiedzać w Muzeum Ziemi Sokólskiej w Białymstoku.

Całość rozmowy do odsłuchania w audycji.

Program prowadziła Luiza Bebłot.

Polskie Radio 24/dds

____________________

Data emisji: 05.03.2017

Godzina emisji: 12.33