Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 08.03.2017

Spotkanie szefów MSZ Polski i Niemiec. "Zaproszenie do Europy wersalskiej"

Apele części Europy Zachodniej o Unii różnych prędkości to nie jest dobre rozwiązanie dla Europy – wskazywał po spotkaniu z Sigmarem Gabrielem Witold Waszczykowski. Z kolei szef niemieckiej dyplomacji podkreślał, że Europa musi przemawiać jednym głosem. W Debacie Dnia o przyszłości UE, a także stosunkach polsko-niemieckich mówili publicyści – Karolina Lewestam i Marcin Makowski.
Ministrowie spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski oraz Niemiec Sigmar Gabriel, po spotkaniu w Warszawie, foto: PAPPaweł SupernakMinistrowie spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski oraz Niemiec Sigmar Gabriel, po spotkaniu w Warszawie, foto: PAP/Paweł Supernak

Sigmar Gabriel podkreślał, że "wspólna Europa jest darem" i wskazywał, że Wspólnota daje poczucie bezpieczeństwa, przez co wszystkie kraje powinny zabiegać o jedność UE. Szef niemieckiego MSZ przestrzegał też przed zbytnim różnicowaniem krajów Unii ze względu na poziom integracji. – Gabriel tymi słowami w pewien sposób zapraszał Polskę do "Europy wersalskiej" – komentowała Karolina Lewestam. Podczas spotkania w Wersalu przywódcy największych państw Unii Europejskiej – Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Francji – ustalili, że należy dążyć do rozwijania Europy "kilku prędkości".

Publicystka "Dziennika Gazety Prawnej" zauważyła jednocześnie na naszej antenie, że podczas wspólnej konferencji Sigmara Gabriela i Witolda Waszczykowskiego zabrakło słów o – jak to określiła gość PR24 – "głównej osi sporu" na linii Warszawa-Berlin, czyli obsadzie stanowiska szefa Rady Europejskiej .

– Miłe słowa szefa niemieckiej dyplomacji nie muszą sugerować, że Berlin będzie brał pod uwagę kandydaturę Saryusza-Wolskiego. "Zaproszenie do Europy wersalskiej" może być "marchewką", której zadaniem jest pokazanie Polsce, że jeszcze może być pięknie. Pod warunkiem, że Warszawa nie będzie oponować ws. Tuska – komentowała Karolina Lewestam.

Z kolei Marcin Makowski ocenił w Polskim Radiu 24 – w kontekście sporu dotyczącego wyboru szefa Rady Europejskiej – że jest mało prawdopodobne, by to nie Polak został nominowany do pełnienia tej funkcji, mimo że nie jest ona przypisana naszemu krajowi. – Nie ma oficjalnego kontrkandydata dla Tuska i Saryusza-Wolskiego. Przepadła kandydatura Hollande’a, była premier Danii też odpadła z wyścigu – mówił publicysta "Do Rzeczy" i "Wirtualnej Polski".

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem Debaty Dnia był Konrad Kołodziejski.

W Polskim Radiu 24 transmitowaliśmy również wspólną konferencję Witolda Waszczykowskiego i Sigmara Gabriela.

Polskie Radio 24/mp

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 8.03.17

Godzina emisji: 17.18