Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 25.03.2017

Podsumowanie Tygodnia: Unijni liderzy podpisali Deklarację Rzymską

W Rzymie podczas unijnego szczytu w 60. rocznicę Traktatów Rzymskich, szefowie 27 państw członkowskich, w tym Polski, podpisali wspólną deklarację, która określa przyszłość Unii Europejskiej. Premier Włoch powiedział podczas ceremonii, że ojcami założycielami Wspólnoty kierowała piękna obsesja – nie dzielić, ale łączyć. O szczycie mówili w audycji Podsumowanie Tygodnia Sławomir Jastrzębowski (Super Express), Krzysztof Skowroński (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich), Adam Buła (Polska Press) i Tomasz Krzyżak (Rzeczpospolita).
Posłuchaj
  • 25.03.2017 Podsumowanie Tygodnia. Goście: Sławomir Jastrzębowski (Super Express), Krzysztof Skowroński (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich) i Adam Buła (Polska Press) i Tomasz Krzyżak (Rzeczpospolita).
Czytaj także

Zdaniem Krzysztofa Skowrońskiego, deklaracja musiała zostać podpisana, ale nie przesądza o przyszłości Unii. – To szczyt dla kamer, dla dziennikarzy, w którym wszyscy się uśmiechają, choć wiedzą o tym, że powinni zabrać się do ciężkiej pracy, w której rzeczywiste problemy zaczną być rozwiązywane – mówił.

Adam Buła przypomniał, że w 2017 roku czekają nas wybory w Niemczech i Francji. – Wybranie drogi Unii będzie skomplikowane, dopóki te dwa czynniki polityczne nie zostaną wyjaśnione. Rozpoczynanie szczegółowych programów jest niemożliwe – wyjaśniał.

Według Sławomira Jastrzębowskiego, Unia jest ciałem, w którym trzeba podpisywać dokumenty właściwie bez czytania, ale brakuje refleksji. – Dlaczego Wielka Brytania wyszła z Unii, dlaczego udało się populistom, dlaczego nie wszystkie kraje są zadowolone ze Wspólnoty w takim kształcie. Unia się sypie – zaznaczył.

Tomasz Krzyżak wskazywał, że choć w paru punktach Deklaracja Rzymska została trochę rozwodniona, pokazuje kierunki, w których UE chciałaby podążać. Odniósł się również do wątpliwości premier Beaty Szydło, co do podpisania dokumentu i jej postulatów. – Ten głos, który w UE był traktowany jak głos na potrzeby wewnętrznej polityki, został jednak usłyszany – przypomniał.

W rozmowie także o spotkaniu Jarosława Kaczyńskiego z Theresą May, aresztowaniach na Białorusi i repolonizacji mediów.  

W Polskim Radiu 24 o szczycie unijnym mówił również dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Błażej Torański.

Polskie Radio 24/ip

Podsumowanie tygodnia Błażeja Torańskiego

__________________

Data emisji: 25.03.2017

Godzina emisji: 11:15