Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 03.05.2017

Konstytucja 3 Maja. „Pierwsza konstytucja w Europie”

226 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. O znaczeniu Konstytucji 3 maja mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak z „Historii Do Rzeczy”.
Konstytucja została uchwalona 3 Maja 1791 roku.  Na zdjęciu: obraz Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791 rokuKonstytucja została uchwalona 3 Maja 1791 roku. Na zdjęciu: obraz Jana Matejki "Konstytucja 3 Maja 1791 roku" wikipedia.com

Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 roku. Według Macieja Rosalaka o wyjątkowości Konstytucji 3 Maja świadczy fakt, że dokument był testamentem I Rzeczpospolitej.

- Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj powiedzieli, że Konstytucja była ostatnią wolą gasnącej ojczyzny. Ten testament był przez kolejne pokolenia Polaków po rozbiorach uważany za spuściznę, która obliguje do walki o niepodległość. Konstytucja niosła ideę, że można dokonać naprawy swojego państwa własnymi siłami – mówił w Polskim Radiu 24.

Jak podkreślał dziennikarz, to był pierwszy tego typu dokument uchwalony w Europie. – Pierwsi na świecie konstytucję uchwalili Amerykanie w 1787 roku. Polacy byli pierwsi w Europie, dlatego, że konstytucja francuska została uchwalona cztery miesiące później. W Konstytucji 3 maja był trójpodział władzy, przez co stanowiła dzieło, którego nie musieliśmy się wstydzić przez pokolenia. Konstytucja normowała działanie podstawowych urzędów, jak i stosunków między nimi – powiedział Rosalak.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Aleksandra Kozera.

Polskie Radio 24/kk/PAP

_____________________

Data emisji: 03.05.2017

Godzina emisji: 08:32