Polskie Radio
Section05

Maciej Rosalak

"Wierni przysiędze żołnierskiej". Historyk o Żołnierzach Wyklętych

- Powstanie narodowe, które doprowadziło do tego, że większość kraju nie znajdowała się w gestii komunistów, wybuchło w sposób spontaniczny już wczesną wiosną 1945 r., kiedy działał legalny, uznawany przez aliantów zachodnich, rząd tymczasowy RP w Londynie - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA Żołnierze Wyklęci historia Polski Michał Rachoń

"Przez sto lat Europa przywykła do statusu naszego kraju" Prof. Rosalak o odzyskaniu przez Polskę niepodległości

- Przez przeszło sto lat, a w każdym razie po Kongresie Wiedeńskim w 1815 r., cała Europa, cały świat przywykły do tego, że Polska była Królestwem Kongresowym, traktowanym jako część Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Rosalak, historyk, tygodnik "Historia Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Święto Niepodległości 2020 11 listopada dzień niepodległości historia Polski pamięć Michał Rachoń Polskie Radio 24 POLSKA

Historyk o ułaskawieniu Jana Śpiewaka: prezydent zrobił to, co należało

- Jana Śpiewaka oburzyło funkcjonowanie pewnego układu w Warszawie. Dał temu wyraz jako obywatel. Następnie Platforma Obywatelska wzięła go na celownik. Wyrok wobec niego był całkowicie dziwaczny, to przecież on upomina się o prawo i uczciwość - powiedział Maciej Rosalak z "Do Rzeczy Historia".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Magdalena Złotnicka Jan Śpiewak Warszawa afera reprywatyzacyjna reprywatyzacja kamienica

"Nie chcieli pozwolić na łamanie praw polskiego narodu". Historyk o Żołnierzach Wyklętych

- Żołnierze, którzy składali przysięgę w oddziałach Armii Krajowej, czuli się nią zobowiązani. Poczuwali się do walki z sowieckim okupantem. Rabunki, gwałty i zabójstwa były jego wyznacznikiem - powiedział Maciej Rosalak, historyk z "Do Rzeczy Historia".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA fakty opinie ciekawostki historia Polski II wojna światowa Żołnierze Wyklęci Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych komunizm Armia Krajowa

Dr M. Rosalak: alianci wiedzieli, że ZSRR napadnie na Polskę

Pakt Ribbentrop-Mołotow tajny był głównie dla Polaków. Amerykanie, jak i potem Wielka Brytania i Francja, dowiedzieli się o nim i wiedzieli, że Sowieci zawarli sojusz z Hitlerem i zaatakują, ale ukrywano to przed Polakami - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Rosalak, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA fakty opinie ciekawostki historia Polski pakt Ribbentrop-Mołotow 17 września 1939 Michał Rachoń

Jakie było Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku?

– Utrzymywaliśmy stale w czasach pokoju od 240 do 260 tysięcy żołnierzy. To była, jak na tę część Europy, największa armia. Obok Rosji, Polska była od strony militarnej najsilniejszym państwem Europy Środkowej. We wrześniu zmobilizowaliśmy około miliona żołnierzy. Gdyby mobilizacja się zakończyła, byłoby to 1,5 miliona żołnierzy. Jeśli chodzi o sprzęt, to klasyfikowano armię polską jako 7. armię świata. – wyjaśnia historyk prof. Janusz Odziemkowski.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Odziemkowski Piotr Semka Trójka społeczeństwo historia Polski kampania wrześniowa

Konstytucja 3 Maja. "Była testamentem I Rzeczpospolitej"

226 lat temu, 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. O znaczeniu Konstytucji 3 maja mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Rosalak z „Historii Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja 3 Maja historia Polski

Pierwsi goście zwiedzili Muzeum II wojny światowej

W Gdańsku dziś uroczystość otwarcia Muzeum II Wojny Światowej - placówki, która wywołała wiele kontrowersji jeszcze zanim zainaugurowała działalność. O instytucji, a także o polskiej polityce historycznej, rozmawiali w Debacie Poranka prof. Jan Żaryn (wSieci Historii), prof. Robert Traba (Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie) i Maciej Rosalak (Historia Do Rzeczy).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Gdańsk muzeum Jan Żaryn historia Polski