Polskie Radio
Section05
Janusz Odziemkowski

Antoni Szylling. Najwybitniejszy polski dowódca wojny 1939 roku

- Potrafił zawsze w odpowiedni sposób zareagować. Potrafił korygować błędy swoich podwładnych. Zorganizowany przez niego marsz odwrotowy Armii "Kraków" był długi, prowadzony pod naciskiem nieprzyjaciela, a jednak taki, który nie doprowadził do rozbicia tej armii – stale otaczanej i osaczanej przez wojska pancerne nieprzyjaciela – wskazywał prof. Janusz Odziemkowski na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA II wojna światowa wrzesień kampania wrześniowa Wojsko Polskie Tomaszów Lubelski Śląsk Paweł Wieczorkiewicz

Przed atakiem. Wschodnia strefa przygraniczna we wrześniu 1939 roku

17 września 1939 roku Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. Stalin wywiązał się z tajnego sierpniowego porozumienia z Hitlerem, czyli paktu Ribbentrop-Mołotow. - Alianci dowiedzieli się o porozumieniu w ciągu mniej więcej 48 godzin. Utajniono to i nie podzielono się tą wiedzą z polskim rządem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Janusz Odziemkowski z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST historia Polski II wojna światowa Rosja Niemcy III Rzesza ZSRR

Konferencja naukowo-artystyczna "Polski etos obywatelski. Romantyzm i dziedzictwo"

W dniach od 2 do 4 czerwca 2022 w Poznaniu, Śmiełowie, Antoninie i Kórniku odbywa się konferencja naukowo-artystyczna "Polski etos obywatelski. Romantyzm i dziedzictwo". 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak konferencja romantyzm Rok Romantyzmu Polskiego Jarosław Kaczyński Zdzisław Krasnodębski Jan Żaryn chrześcijaństwo niepodległość Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego język polski język ojczysty

Wyprawa kijowska. Historia zawarcia sojuszu polsko-ukraińskiego

102 lata temu żołnierze polscy i ukraińscy wkroczyli do Kijowa, wyzwalając go od okupacji bolszewickiej. Było to pokłosie zawartego kilka tygodni wcześniej sojuszu zwanego popularnie Piłsudski-Petlura. We wtorkowym wydaniu audycji "Klub Trójki" Piotr Dmitrowicz i jego goście skupili się na historii i przyczynach wyprawy kijowskiej oraz zawarcia sojuszu.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Klub Trójki Trójka Piotr Dmitrowicz Kijów żołnierze Ukraina I wojna światowa bolszewicy Józef Piłsudski

Prof. Janusz Odziemkowski: 15 sierpnia to święto zwycięstwa ducha nad przemocą

-  Żadne z wielkich zwycięstw, które odnosiliśmy i które zapisały się naszej historii - czy to Grunwald, czy Wiedzeń, czy zwycięstwa naszych hetmanów nad Tatarami i Moskwą nigdy nie miały takiej wagi, bo od nich nie zależało istnienie państwa i narodu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, w rocznicę Bitwy Warszawskiej. - To nie tylko zwycięstwo militarne, ale też ducha nad przemocą, wolności nad niewolą- dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Wojska Polskiego Tadeusz Płużański

Władysław Sikorski - rzecznik polskiej racji stanu

Tajemnica katastrofy z 4 lipca 1943 roku w Gibraltarze, w której zginął gen. Władysław Sikorski, do dziś nie została rozwiązana. Dokumenty brytyjskiej komisji śledczej pozostają utajnione, a cały czas pojawiają się nowe hipotezy. W "Eurece" przypominamy postać generała, jego wojskową karierę, militarne i polityczne zasługi w 140. rocznicę urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Władysław Sikorski II Rzeczpospolita II wojna światowa HISTORIA historia Polski

Katyń. Historia zbrodni i milczenia. Audycja specjalna

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło 96 osób. Wśród nich byli prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz wicemarszałkowie sejmu i senatu i 18 parlamentarzystów. Wszyscy lecieli na uroczyste obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Zbrodni, którą władze radzieckie, a potem także władze PRL długo próbowały ukrywać.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo historia Polski Katyń Smoleńsk Trójka

Marzec '68. Antoni Macierewicz: źródłem strajków była walka o niepodległość Polski

- Nie byłoby Marca '68, gdyby nie gigantyczne, milionowe demonstracje w roku 1966. To wtedy miliony Polaków manifestowało tysiąclecie chrztu Polski, swoje przywiązanie do chrześcijaństwa i do Kościoła, w tym do kardynała Stefana Wyszyńskiego. To on reprezentował niepodległą Rzeczpospolitą, jej dążenie do niepodległości - powiedział Antoni Macierewicz, marszałek senior Sejmu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 HISTORIA historia Polski PRL Jerzy Jachowicz Antoni Macierewicz Ryszard Legutko 1968 marzec 1968 komunizm strajki demonstracje studenci

Jaką rolę odgrywalismy w polityce zagranicznej 1918 roku?

– Na Zachodzie mieliśmy sporo sympatyków sprawy polskiej, jednak przeważała obojętność czy też zupełna nieznajomość Polski. Polska była krajem egzotycznym, zniknęła z mapy Europy ponad 120 lat wcześniej, było to ciało obce – mówi Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Michał Żakowski Piotr Łodej Święto Niepodległości 2019 w Polskim Radiu Thomas Wilson Rosja Austria Niemcy rewolucja październikowa 1917

Prof. J. Odziemkowski: NATO daje nam pewne gwarancje bezpieczeństwa

- Trzymanie się Unii Europejskiej jest w najbardziej dobrze pojętym polskim interesie narodowym, państwowym i politycznym. Ważna jest też obecność w NATO - mówi prof. Janusz Odziemkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. A jak sojusze międzynarodowe w Europie wyglądały 101 lat temu, kiedy Polska odzyskała niepodległość?
Zobacz więcej na temat:  Piotr Pogorzelski Artur Wróblewski NATO historia Europy

Jakie było Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku?

– Utrzymywaliśmy stale w czasach pokoju od 240 do 260 tysięcy żołnierzy. To była, jak na tę część Europy, największa armia. Obok Rosji, Polska była od strony militarnej najsilniejszym państwem Europy Środkowej. We wrześniu zmobilizowaliśmy około miliona żołnierzy. Gdyby mobilizacja się zakończyła, byłoby to 1,5 miliona żołnierzy. Jeśli chodzi o sprzęt, to klasyfikowano armię polską jako 7. armię świata. – wyjaśnia historyk prof. Janusz Odziemkowski.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Rosalak Piotr Semka Trójka społeczeństwo historia Polski kampania wrześniowa

Prof. Janusz Odziemkowski: w 1920 r. pogoniliśmy bolszewika

- W 1920 roku pogoniliśmy bolszewika nad Wisłą, a potem dobiliśmy nad Niemnem i w Galicji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. O Bitwie Warszawskiej 1920 roku i wielkiej solidarności narodu polskiego mówił także historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski HISTORIA wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska Adrian Klarenbach

Czy powstanie miało sens? "Historyk dyskutuje o faktach"

- Dyskutowanie na temat tego, czy powstanie było zasadne czy nie, trochę nie ma sensu, bo ono się stało. Historyk dyskutuje o faktach - mówił w "Debacie Jedynki" prof. Janusz Odziemkowski, historyk (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). W audycji na temat Powstania Warszawskiego wzięli również udział: prof. Henryk Domański (IFiS PAN) oraz Adam Hlebowicz (IPN). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Mądrzejewski Henryk Domański Powstanie Warszawskie Instytut Pamięci Narodowej