Polskie Radio
Section05

Magdalena Drohomirecka

PR24 Rocznica wydarzeń w kopalni "Wujek". Pawłowicz: pamiętajmy o zbrodniach i ofiarach

- Ludzie opozycji przez długi czas żyli z pewnym piętnem nie do końca "fajnych ludzi", ludzi, którzy krzyczeli, że trzeba ukarać zbrodniarzy komunistycznych, a nie się z nimi dogadywać (…). Pamiętajmy o zbrodniach i ofiarach, pamiętajmy o Grzegorzu Przemyku, Emilu Barchańskim czy ks. Jerzym - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, zastępca dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Gościem audycji był również Adam Borowski, szef Klubów Gazety Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski stan wojenny kopalnia Wujek Adam Borowski

Prof. Michał Kleiber: nowy rząd będzie niejednolity, to niekorzystne dla Polski

– Nowy rząd będzie miał problemy, bo jest bardzo niejednolity, w szczególności programowo i z całą pewnością dojdzie tam do najróżniejszych sprzeczności. To może się okazać dla nas bardzo niekorzystne – mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Michał Kleiber, redaktor naczelny magazynu "Wszystko co najważniejsze", były prezes PAN.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Trójka Michał Kleiber POLSKA polityka Mateusz Morawiecki expose premiera Mateusza Morawieckiego

Ekspert: duet energetyki jądrowej i odnawialnej da nam bezpieczeństwo energetyczne

Tematem dzisiejszego "Trójkowego komentarza dnia" była przygotowana przez opozycję tzw. ustawa wiatrakowa, która wzbudza tak wiele emocji. Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki i redaktor naczelny portalu BiznesAlert nie miał żadnych wątpliwości: – Potrzebna jest liberalizacja "ustawy odległościowej". Politycy powinni znaleźć rozwiązanie, które pogodzi interesy branży, która była blokowana przez lata i nie mogła się rozwijać – stwierdził.
Zobacz więcej na temat:  odnawialne źródła energii energetyka energia atomowa elektrownia atomowa OZE Trójka

Komisja ds. badania rosyjskich wpływów. Prof. Zybertowicz: porozumienie z FSB było działaniem przeciwko interesom Polski

- Zawarte w 2013 r. porozumienie między SKW i FSB wyjmowało Polskę z NATO w zakresie prowadzenia działań rozpoznawczo-wywiadowczych i kontrwywiadowczych w stosunku do Federacji Rosyjskiej. To była forma działania przeciwko interesom Polski, a także Sojuszu, od którego zależy bezpieczeństwo naszego kraju - mówił w Programie 3 Polskiego Radia prof. Andrzej Zybertowicz, jeden z odwołanych członków komisji ds. badania wpływów rosyjskich.
Zobacz więcej na temat:  Trójka służby specjalne Andrzej Zybertowicz SKW Sławomir Cenckiewicz relacje polsko-rosyjskie Donald Tusk Platforma Obywatelska Tomasz Siemoniak PSL służby i bezpieczeństwo Władimir Putin FSB jacek cichocki Bogdan Klich Bartłomiej Sienkiewicz POLSKA

Pakiet migracyjny. Na czym polegają założenia unijnego mechanizmu solidarności?

– Założenia tak zwanego unijnego mechanizmu solidarności nie rozwiązują problemu nielegalnej migracji w Europie, ale go wręcz potęgują – ocenił wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Dodał, że Polska wielokrotnie pokazywała swoją solidarność na arenie międzynarodowej, a teraz będzie mogła wnioskować o całkowite odstępstwo od obowiązkowej solidarności - czyli od relokacji migrantów, kontrybucji finansowej w wysokości 20 tysięcy euro za nieprzyjętego migranta czy wsparcia operacyjnego. 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Trójka

Julia Przyłębska: orzeczenie Sądu Najwyższego ws. prawa łaski było motywowane politycznie

– Zgodnie z Konstytucją prawo łaski, to wyłączna prerogatywa prezydenta i orzeczenie Trybunały Konstytucyjnego to wyraźnie rozstrzyga. Decyzja Sądu Najwyższego może wywołać anarchię i niepewność prawa – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka sąd Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy

Przed szczytem NATO. Na jakie wsparcie może liczyć Ukraina?

Goście "Klubu Trójki" odnieśli się m.in. do szczytu Trójkąta Weimarskiego, w ramach którego doszło do spotkania prezydenta Polski, prezydenta Francji i kanclerza Niemiec. Jak powiedział później Andrzej Duda - Polska, Francja i Niemcy są złączone jednym interesem i świadomością, że Rosja nie może wygrać wojny przeciwko Ukrainie. Jak mówił szef państwa polskiego, dla bezpieczeństwa Europy i NATO rosyjski imperializm i ekspansjonizm muszą zostać powstrzymane.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wojna na Ukrainie Ukraina Jarosław Guzy

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Ks. Burda: całym swoim życiem dojrzewali do męczeństwa

- Pan Bóg prowadził Ulmów w życiu i w ten sposób oni dorastali do heroicznej decyzji o przyjęciu Żydów, co doprowadziło do męczeńskiej śmierci poniesionej za wiarę w Chrystusa - mówił w Polskim Radiu 24 postulator procesu beatyfikacyjnego Ulmów ks. Witold Burda. Gościem audycji "Dziedzictwo współczesności" był także dr Wojciech Kozłowski z Instytutu Pileckiego, który opowiadał, co czują potomkowie zamordowanych za pomoc Żydom.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie Żydzi sprawiedliwi wśród narodów świata

"Rząd, który starał się przeciąć pępowinę łączącą z PRL". Jacek Łęski o gabinecie Jana Olszewskiego

- Nie chodziło o samą lustrację, ale o wiele działań tego rządu, które miał przeciąć pępowinę z PRL. Na ile one skuteczne i realne, o to można się spierać, natomiast to, że takie działania rząd podjął, to jest pewne - mówił w Polskim Radiu 24 Jacki Łęski (TVP), który wraz z Adamem Borowskim, Gazeta Polska, który wraz mówił o wydarzeniach 1989 i 1992 r.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Jan Olszewski Rosja Adam Borowski

Zamach na Jana Pawła II. Kiedy i gdzie zapadła decyzja o jego zorganizowaniu?

– Ta bezwzględność władz sowieckich wynikała z faktu, że pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego do Polski potwierdziła wszystkie ich najgorsze przypuszczenia. To jest ten moment, kiedy mówi on nie tylko do Polaków, ale do wszystkich narodów ujarzmionych za żelazną kurtyną. (…) To rodzi przekonanie, że tego człowieka trzeba powstrzymać za wszelką cenę – mówi prof. Rafał Łatka z Instytut Historii PAN. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jan Paweł II zamach Rafał Łatka Grzegorz Górny