Polskie Radio
Section05
Janusz Odziemkowski

Po 75 latach polscy lotnicy doczekali się pomnika w Normandii

- Bezpośrednio po II wojnie światowej polskie władze absolutnie nie były zainteresowane takimi gestami. Przeciwnie - ci, którzy walczyli na Zachodzie i nie daj Boże jeszcze tam później zostali, byli nazywani przez propagandę zdrajcami. Ba - nawet ci, którzy wracali byli podejrzewani, że są z natury zdrajcami i byli inwigilowani, wielu zupełnie niewinnie poszło do więzień i cierpiało - mówił w Dwójce prof. Janusz Odziemkowski.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki ŚWIAT HISTORIA II wojna światowa

Konstytucja aktem ustalenia zasad funkcjonowania państwa

W dzień rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji (3.05), Donald Tusk w swoim wystąpieniu na Uniwersytecie Warszawskim zaznaczył, że Konstytucja 3 maja była symbolem polskiego odwiecznego marzenia o wolności i niepodległości oraz że nie pasuje ona do współczesnych czasów. Czy był to postępowy akt prawny? 
Zobacz więcej na temat:  konstytucja 3 maja Donald Tusk Unia Europejska historia Polski Antoni Trzmiel Robert Kostro Muzeum Historii Polski

Debata PR24. Skąd kłamstwa na temat Żołnierzy Wyklętych?

Skąd wzięły się kłamstwa na temat Żołnierzy Wyklętych? Dlaczego przez lata pamięć o nich była tłamszona? Na te pytania na antenie Polskiego Radia 24 próbowali odpowiedzieć: prof. Jan Żaryn (senator i historyk), Jakub Majmurek (publicysta Krytyki Politycznej) ks. Tomasz Trzaska (kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie) i prof. Janusz Odziemkowski (historyk UKSW).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Żołnierze Wyklęci HISTORIA historia Polski PRL Jan Żaryn Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

7x24. Jakie były stosunki polsko-ukraińskie w czasach II RP?

W audycji "7x24" historycy dyskutowali o stosunkach polsko-ukraińskich i sporze wokół Lwowa w okresie II Rzeczpospolitej. Gośćmi w studiu byli: prof. Janusz Odziemkowski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), prof. Wiesław Wysocki (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), Piotr Dmitrowicz (historyk), Robert Czyżewski (Fundacja Wolność i Demokracja).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ukraina stosunki polsko-ukraińskie HISTORIA historia Polski II Rzeczpospolita II RP Dwudziestolecie międzywojenne Piotr Dmitrowicz Katarzyna Gójska

Debata PR24: Niepodległość wczoraj i dziś

11 listopada 1918 roku to symboliczna data odzyskania przez Polskę niepodległości, po ponad wieku zaborów. W Polskim Radiu 24 o niepodległości – wczoraj i dziś – w okolicznościowej debacie rozmawiali: prof. Paweł Skibiński, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego, Piotr Semka, historyk i publicysta, a także prof. Janusz Odziemkowski i prof. Wiesław Wysocki – historycy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 niepodległość 11 listopada Święto Niepodległości Piotr Semka

Dlaczego Sowieci zaatakowali Polskę 17 września?

– Głupotą polityczną Stalina byłoby to, gdyby stanął w jednym szeregu z Hitlerem przeciwko europejskim mocarstwom – powiedział prof. Janusz Odziemkowski, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W audycji „Gorący Temat” gość Polskiego Radia 24 wyjaśnił dlaczego agresja ZSRR na Polskę nastąpiła akurat 17 września 1939 roku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 agresja sowiecka II wojna światowa historia Polski Niemcy ZSRR