Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 08.06.2017

Polacy mniej otwarci na imigrantów

Z kolejnego badania opinii na temat imigrantów wynika, że na przestrzeni ostatniego roku zmniejszyła się otwartość Polaków wobec ich przyjmowania. Jednak cały czas poparcie dla naszych wschodnich i południowych sąsiadów jest zdecydowanie większe niż poparcie dla imigrantów z krajów afrykańskich czy Bliskiego Wschodu. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym prof. Dominika Maison z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak wyjaśniała gość, przede wszystkim zwiększyła się grupa osób niepewnych, co do swojej opinii. – Nasze postawy stały się skomplikowane, jesteśmy zagubieni jako społeczeństwo, jeśli chodzi o ten temat – mówiła. Prof. Maison wskazywała, że badacze nie zaobserwowali spadku, jeśli chodzi o otwartość Polaków na imigrantów z krajów afrykańskich, bo i tak było ono bardzo niskie. Spadek odnotowano jednak tam, gdzie poparcie było duże, m.in. wobec Ukraińców i Czechów. - Wydaje mi się, że mamy do czynienia z generalizowanym lękiem przed obcymi. Zaczynamy się bać każdego „innego”, nawet jeśli jest stosunkowo podobny – tłumaczyła.

Gość podkreśliła, że zbadano także, jak lubienie danego narodu wpływa na jego postrzeganie pod względem różnych cech osobowości oraz kontaktu. Wykorzystano przykład Ukraińców, bliskich kulturowo, a także Syryjczyków oraz Wietnamczyków, postrzeganych jako niepodobnych. – Tu wyniki okazały się bardzo ciekawe. Ukraińcy i Wietnamczycy są dobrze postrzegani, Syryjczycy dużo gorzej. Z jednej strony mamy zależność, że im bardziej niepodobny naród, tym jest gorzej postrzegany, ale kiedy obcy są „oswojeni”, od dawna znani, mamy inny obraz – przekonywała.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski.

Polskie Radio 24/ip

___________________

Data emisji: 08.06.2017

Godzina emisji: 13:35