Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 23.06.2017

Debata Dnia: Deficyt solidarności w Unii Europejskiej

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że "niektórzy wschodnioeuropejscy przywódcy zdradzają Europę i zajmują się wyłącznie rozdzielaniem pieniędzy, bez respektowania europejskich wartości". Jego słowa komentowali w Debacie Dnia dr Bartosz Rydliński (UKSW) i Mikołaj Wójcik (Fakt).
W opinii ekspertów solidarność Unii Europejskiej jest wygodna dla wielkich - tam jest deklarowana i wymagana, zaś tam, gdzie jest niewygodna - jest pomijanaW opinii ekspertów solidarność Unii Europejskiej jest wygodna dla wielkich - tam jest deklarowana i wymagana, zaś tam, gdzie jest niewygodna - jest pomijanaflickr/Theophilos/CC BY-NC-ND 2.0

Dr Bartosz Rydliński przypomniał w Polskim Radiu 24 art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej dotyczący głównych wartości Unii. Jak cytował, wartości te "oparte są na pluralizmie, niedyskryminacji, tolerancji, sprawiedliwości, solidarności oraz równości kobiet i mężczyzn".

- Mogę wskazać chociażby kilka wątków braku solidarności. Nord Stream to jeden przykład, zachowanie państw naszego regionu wobec kryzysu z jakim mierzą się Grecy i Włosi jeśli chodzi o falę uchodźców i imigrantów to drugi – zaznaczył dr Rydliński.

Jego zdaniem państwa naszego regionu nie patrzą solidarnie na kryzys panujący w Grecji i we Włoszech. - Te państwa są pod wielkim naporem i żeby wykazać się solidarnością, trzeba pomóc ich odciążyć. Gdy my apelowaliśmy o nałożenie sankcji na Rosję Hiszpania mówiła, że ma na tyle daleko do Rosji, że mało ich to interesuje. Grecja i Włochy, które są w pętli zadłużeniowej mogą nie wytrzymać tego finansowo. Nie mówię co należy robić, jedynie pokazuję deficyty solidarności wewnątrz UE – wyjaśnił dr Rydliński.

Z kolei zdaniem Mikołaja Wójcika, tam, gdzie solidarność jest wygodna dla wielkich - tam jest deklarowana i wymagana, zaś tam, gdzie jest niewygodna - jest pomijana, "a do tego najczęściej dorzucany jest argument o funduszach unijnych, funduszach spójności".

- Uważam, że prezydent Macron zupełnie niepotrzebnie poszedł w tak ostrą retorykę, bo miał szanse wejść z czystą kartą na nowe koleje swojego losu, a wszedł od razu wyważając drzwi i mówiąc, że teraz to on będzie rządził. Dziś nie słyszałem już z jego ust tak buńczucznych zapowiedzi – podsumował Wójcik.

W audycji mowa była także m.in. o przesłuchaniu Michała Tuska przez komisję ds. Amber Gold.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Data emisji: 23.06.17

Godzina emisji: 17:08