Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Adam Koniecki 12.07.2017

Trudne stosunki polsko-żydowskie. "Trzeba być otwartym na debatę"

Polscy Żydzi przed wizytą Donalda Trumpa wyrazili ubolewanie, że prezydent USA zrezygnował z wizyty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. W opublikowanym stanowisku, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie podkreśliła, że gest ten oznaczałby uznanie, solidarność i nadzieję Stanów Zjednoczonych dla odbudowy w Polsce społeczności żydowskiej. O reakcji środowiska i stosunkach polsko-żydowskich w audycji Kulisy Spraw mówił publicysta Gabriel Kayzer.

Zdaniem gościa, w grę wchodzi nie tylko to, że nie doszło do odwiedzenia pomnika, ale również postrzeganie prezydenta USA przez amerykańskich Żydów. – Według badań większość Żydów popiera Demokratów. To może mieć przełożenie na to, jak jest oceniany w Polsce – tłumaczył. Dodał, że zrozumiałym jest, iż społeczność żydowska chciałaby, aby Donald Trump był obecny pod Pomnikiem Bohaterów Getta, jednak z drugiej strony wygląda to na "pewnego rodzaju megalomanię, ustawianie prezydenta, lekceważący język tych osób, które wydały oświadczenie".  

Nie wszyscy Żydzi poparli jednak stanowisko Gminy Wyznaniowej w Warszawie. Gabriel Kayzer wskazywał, że społeczność żydowska w Polsce jest bardzo zróżnicowana, występuje podział na prawicę i lewicę, mające różne zapatrywania światopoglądowe. – Ta linia sporu w świecie żydowskim, ale i między Polakami i Żydami jest coraz wyraźniejsza, jeśli chodzi o podział na lewicę i prawicę, a kwestia pochodzenia etnicznego jest spychana – tłumaczył.

Gość zwrócił również uwagę, że jeśli chodzi o przedstawianie historii, Polacy nie byli obecni na scenie międzynarodowej przed 1989 rokiem i zetknęli się z narracją funkcjonującą już w świecie Zachodu, opierającej się także na postrzeganiu żydowskim, jeśli chodzi o Holokaust i II wojnę światową. – Część elit, które wierzyły we wszystko, co mówione na Zachodzie, przyjęło wszystko to, co przedstawiano o Polakach i ich zachowaniu za pewnik, a było to często krzywdzące i niesprawiedliwe – mówił. Zaznaczył, że narracja, którą formujemy dziś spotyka się z narracją żydowską, która w pewnych elementach jest sprzeczna.

Zdaniem Gabriela Kayzera debata między Polakami i Żydami ma miejsce, ale jest niejednorodna, rozdrobniona. – W świecie żydowskim, w kręgach, które dominują w dyskursie o holokauście jest embargo na polską narrację, która by mówiła o krzywdach i cierpieniach Polaków i przedstawiałaby ich heroizm. Nikt nie próbuje przekłamywać historii, ale wszystko trzeba dokładnie zbadać przedstawić w odpowiednich proporcjach i być otwartym na debatę, na usłyszenie od drugiej strony rzeczy niewygodnych – podsumował.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/ip

____________________

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 12.07.2017

Godzina emisji: 19:15