Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 21.07.2017

Dokumenty polskich władz emigracyjnych z USA trafiły do Archiwum Akt Nowych

Dokumenty polskich władz emigracyjnych ze Stanów Zjednoczonych, w tym materiały Rady Narodowej RP, czyli organu doradczego prezydenta i rządu na uchodźstwie, trafiły do Archiwum Akt Nowych. Z wybranymi dokumentami można zapoznać się w internecie. O odnalezionych dokumentach mówił w Polskim Radiu 24 historyk dr hab. Sławomir Cenckiewicz i dyrektor Archiwum Akt Nowych Tadeusz Krawczak.
Historyk IPN Sławomir Cenckiewicz (P) i dyrektor AAN Tadeusz Krawczak (L) podczas konferencji prasowej Dokumenty polskich władz emigracyjnych z USA w siedzibie Archiwum Akt Nowych w Warszawie, 20 bm. Dr hab. Sławomir Cenckiewicz przekazał oryginalne dokumenty polskich władz emigracyjnych ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej do zasobu AAN.Historyk IPN Sławomir Cenckiewicz (P) i dyrektor AAN Tadeusz Krawczak (L) podczas konferencji prasowej "Dokumenty polskich władz emigracyjnych z USA" w siedzibie Archiwum Akt Nowych w Warszawie, 20 bm. Dr hab. Sławomir Cenckiewicz przekazał oryginalne dokumenty polskich władz emigracyjnych ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej do zasobu AAN.PAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
  • 21.07.2017 Sławomir Cenckiewicz: to dokumenty parlamentu polskiego, które ukazują wielki wysiłek niepodległościowy polskiego uchodźstwa
Czytaj także

Liczącą ponad 1000 stron dokumentację przekazał archiwistom historyk dr hab. Sławomir Cenckiewicz. Są to archiwalia wytworzone przez Radę Narodową w latach 1952-1953. Jak podkreślał Sławomir Cenckiewicz, na dokumenty natrafił w archiwum senatora Tadeusza Katelbacha.

– Są to dokumenty parlamentu polskiego na uchodźctwie. W USA powstał w latach 1952-53 zespół członków Rady Narodowej. To dokumenty parlamentu polskiego, które ukazują wielki wysiłek niepodległościowy polskiego uchodźstwa, ale również Polonii amerykańskiej – powiedział historyk.

Według Tadeusza Krawczaka przekazany zbiór ma wielką wartość historyczną. - Dokumentacja dotyczy rzeczywistości funkcjonowania rządu polskiego na uchodźstwie. Dla archiwistów to jest jak składanie puzzli - im więcej ich mamy, tym obraz ówczesnej rzeczywistości staje się wierniejszy. Te dokumenty dotyczą lato 50., czyli bardzo trudnego okresu, w którym cofnięto uznanie dla rządu polskiego na uchodźctwie – mówił gość Polskiego Radia 24.

Przekazany zbiór został zdigitalizowany i dokumenty wytworzone przez IV Radę Narodową w Stanach Zjednoczonych można przeczytać między innymi wchodząc na stronę internetową Archiwum Akt Nowych.

Relacja Witolda Banacha.

Więcej Historii w Polskim Radiu 24

Polskie Radio 24/kk/PAP/IAR

_______________________

Data emisji: 21.07.2017

Godzina emisji: 06:43